از  اوایل سال 1970 میلادی ماساژ ورزشی در بین ورزشکاران حرفه ای و آماتور و مربیان رشته های ورزشی رواج پیدا کرد و از سال 1975 ماساژ ورزشی  در رویدادهای مهم ورزشی به کار گرفته شد. فدراسیون بین المللی  FICS که بانی این متد در بین ورزشکاران شده بود بسرعت متخصصان زیادی در زمینه ماساژ و رویکرد آن در ورزش تربیت نمود.این نوع ماساژ که بخش تکمیلی  انواع ماساژهای دیگر بود نقش جدی و مهمی را در آماده سازی و برنامه های تمرینی ورزشکاران حرفه ای و فدراسیونها و سازمانهای مختلف ورزشی خصوصاً المپیک را ایفاد نمود.

استفاده از این نوع ماساژ در بین ورزشکاران احتمال آسیب را به حداقل رساند و به روند توانبخشی و ارتقای عملکرد تمرینی ورزشکاران یاری رسانید.بهینه نمودن عملکرد ورزشکاران و حفظ سلامت و پیشگیری از آسیب دیدگی و توسعه آن با ماساژ ورزشی میسر است.

در هر حال عملکرد ماساژ در عملیات آماده سازی مسابقات و سرعت بخشیدن و بهبود آسیب دیدگی ها و بازگشت به حالت اولیه (ریکاوری) از پیامدهای مثبت آن می باشد.تکنسین ماساژ می تواند در همکاری تنگاتنگ با مربیان اهداف آنها را در بهبود عملکرد و سطح آمادگی و توانایی ورزشکاران ارتقاء دهد.همانطور که می دانید هر ورزشکار و مربی بدنبال بالا بردن قابلیت عملکرد فیزیکی در مسابقات می باشد.

در این راستا 4 الویت در دستور کار ماساژ ورزشی قرار دارد :

  1. آرامش بخشی ورزشکار و آرام سازی عضلانی او
  2. پیشگیری و کاهش احتمال آسیب دیدگی و تسریع در روند بهبود بافت های داخلی آسیب دیده
  3. ارتقا عملکرد  فیزیکی و بالا بردن توان قلبی و عروقی
  4. تسریع در برگشت به حالت اولیه

در تمرینات ورزشی ،عضلات در انقباض ها و کشش های فراوانی قرار می گیرند و پس از پایان  تمرینات با فشار تنش فراوان در عملکرد عضلات روبرو هستیم و آسیب جدی و یا حتی  خفیف بافت های داخلی و نرم نتیجه تمرینات  سخت ورزشکاران است.ماساژ علاوه بر بهبود روند تمرینات و جلوگیری از آسیب دیدگی  آرامیدگی کلی را به بدن و عضلات هدیه می دهد و تاثیر کلی بر تمام سیستم های بدن همچون بیومکانیک عضلات  گردش خون و سیستم عصبی پاراسمپاتیک دارد.

در روند انجام ماساژ منظم در ورزشکاران کاهش مصرف اکسیژن و بهبود سوخت و ساز و کاهش تنش عضلانی و افزایش جریان گردش خون در تمامی قسمت های داخلی بدن و همچنین سلامت روانی و کیفیت برتردر زمان استراحت ارتقاء می یابد.

تکنسین ماساژ برنامه و تکنیک های مناسب و شیوه ویژه ای را در برنامه آماده سازی یا آرامش بخشی اجرا می نماید بطور مثال استفاده از تکنیک های تای و ماساژ سوئدی  جهت بالا بردن دامنه ی انعطاف پذیری و سطح جذب اکسیژن کامل توسط عضلات را انجام می دهد.

آخرین مطالب آموزشی