انواع ماساژ ، ماساژ درمان سردرد و تاثیر آن بر کاهش میگرن

ماساژ اصطلاحی است که به تعداد وسیعی از متد ها از جمله لمس کردن و فشردن و حرکات چرخشی و فشاری روی پوست، عضلات، تاندون ها و رباط ها گفته می شود. ماساژ روی افراد با درجات مختلف سلامتی بکار رفته و فواید بسیاری در کاهش استرس، درد، و گرفتگی عضلات دارد. در این مقاله به بررسی انواع ماساژ ، ماساژ درمان سردرد و تاثیر آن بر کاهش میگرن میپردازیم:

علاوه بر فوایدی که ماساژ در امر سلامت دارد، بسیاری از افراد معتقدند ماساژ احساساتی چون آرامش، اهمیت و ارتباط را در فرد ایجاد میکند. شواهد بسیاری تاثیر ماساژ را در کاهش حملات میگرنی تصدیق می کندتاثیر ماساژ بر سردرد و میگرن

 ماساژ درمانی در بیماری سردرد میگرنی و کاهش میگرن

تحقیقات محدودی در زمینه ماساژ درمان سردرد صورت گرفته است.

در سال 2006، تحقیقی با مشارکت 47 بیمار مبتلا به سردرد میگرنی صورت گرفت. بیماران در این تحقیق به دو گروه تقسیم شدند. گروهی ماساژ دریافت کرده و گروه دیگر ماساژ درمانی نمی شدند. هر دو گروه موظف به ارائه گزارش روزانه از میزان و کیفیت خواب و تعداد حملات میگرن بودند. گروهی که ماساژ دریافت می کردند، به طور متوسط 34% کاهش در حملات داشتند.

در تحقیقی که به مقایسه سردردهای عصبی با سردرد های میگرنی می پرداخت، مشخص گردید بیماران میگرنی به میزان چشمگیری از ماساژ درمانی برای رهایی از سردرد استفاده می کردند.

در تحقیقی دیگر، بیمارانی که تحت ماساژ درمانی با تمرکز بر ناحیه گردن قرار گرفتند به میزان قابل توجه ( حدودا 70%)، از شدت سردرد هایشان کاسته شده بود.

تاثیر ماساژ بر سردرد و میگرن

ماساژ دادن خود جهت کنترل سردرد و کاهش میگرن

نقاط آکیوپانچر متعددی در بدن وجود دارد که باعث کاهش میگرن و نشانه های آن همچون سردرد، می شود. ماساژ درمان سردرد با فشردن یا چرخاندن این نقاط مشخص توسط شخص بیمار، تاثیر بسزایی در کاهش عذاب سردرد و میگرن دارد.

تاثیر ماساژ بر سردرد و میگرن

انواع مختلف ماساژ

روش های بسیاری در ماساژ وجود دارد که از جمله آن ها می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

تاثیر ماساژ بر سردرد و میگرن

عوارض جانبی احتمالی ماساژ

مادامی که ماساژ توسط فرد متخصصی انجام پذیرد، امری ایمن و بی ضرر است و معدود عوارض گزارش شده به دلیل اعمال ماساژ توسط فرد غیر متخصص می باشدتاثیر ماساژ بر سردرد و میگرن

چه گروه افرادی مجاز به دریافت ماساژ برای کنترل میگرن (سردرد) نیستند

در برخی از بیماری ها و شرایط بخصوص، ماساژ درمانی توصیه نمی شود.

  • مبتلایان به آنفولانزا و سرماخوردگی
  • زخم های حاد
  • اختلالات خونریزی
  • مشکلات پوستی مسری
  • عمل جراحی
  • شکستگی

تاثیر ماساژ بر سردرد و میگرن

اجازه پزشک برای بانوان باردار ضروری است و هرگونه ماساژ برای این افراد می بایست توسط متخصصین ماساژ بارداری صورت گیرد.

بیمار می بایست درمانگر خود را از تمامی دارو ها و درمان های خود بویژه موارد پوستی مطلع سازد

چگونه ماساژ به کاهش میگرن و سردرد کمک میکند؟

چگونه دوره های ماساژ را بگذرانیم؟

چگونه آموزش ماساژ را یاد بگیریم؟

منابع:

1. Lawler SP, Cameron LD. A randomized, controlled trial of massage therapy as a treatment for migraine. Ann Behav Med. 2006 Aug;32(1):50-9. Abstract.
2. Chaibi A, Tuchin PJ, Russel MB. Manual therapies for migraine: a systematic review. J of Headache and Pain. 2011 Apr;12(2):127-133.
3. Haque B, et al. Precipitating and relieving factors of migraine versus tension type headache. BMC Neurology. 2012;12:82. https://doi.org/10.1186/1471-2377-12-82
4. Hernandez-Rief M, Dieter J, Field T, Swerdlow B, Diego M (1998) Migraine headache reduced by massage therapy. Int J Neurosci 96:1–11, 10.3109/00207459808986453
5. Ernst E. The safety of massage therapy. Rheumatology (Oxford). 2003 Sep;42(9):1101-6. Epub 2003 May 30.

آخرین مطالب آموزشی