خواص شگفت انگیز روغن بابونه سنتی برای پوست ، سلامتی و مو

اگر احساس خستگی شدید می کنید و قادر به دم کردن یک فنجان چای بابونه نیستید می توانید 2 تا3 قطره از بابونه به روی تکه پارچه ای تمیز بریزید و جلوی بینی خود گرفته و تنفس کنید.

نویسنده Nithya Shrikant

به سرعت خواهید دید که استرس و نگرانی از بین خواهد رفت.
همان طور که چای بابونه خاصیت های زیادی داشته، روغن بابونه نیز دارای خاصیت های بی شماری می باشد. بی شک بابونه یکی از چاشنی های غذاهای آشپزخانه ها باید باشد.

مزایای بابونه
انواع روغن بابونه

انواع روغن بابونه

شما می توانید از دو نوع روغن بابونه ی رومی و آلمانی موجود انتخاب کنید.

نوع رومی این روغن تاثیرات آرامبخشی و ویژگی های قاعدگی آور دارد در صورتی که نوع آلمانی آن به عنوان عامل ضد التهابی طبیعی و موثر عمل می کند. بعلاوه، هر دو نوع دارای ویژگی های ضد عفونی کنندگی، ضد نفخ، مسکن،تب بر،کمک کننده در هاضمه، عرق آور، کرم زدا هستند.

در ادامه به ویژگی های روغن اسانس بابونه برای پوست، سلامت و مو می پردازیم

بهبود دهنده جوش و اگزما

با مقدار جزئی از این روغن بر شرایط دردناک جوش فایق آیید. با استفاده از این روغن التهاب و قرمزی پوست از بین رفته و میتوانید از داشتن پوستی خالی از جای زخم لذت ببرید.جهت بهبود بهتر التهاب می توان این روغن را با روغن گل پامچال شب قاطی کنید.

درمان جوش و اگزما
آفتاب سوختگی

کاهش دهنده ی تحریکات پوستی و آفتاب سوختگی

مقدار 3تا4 قطره از روغن بابونه رومی را با روغن نارگیل مخلوط کرده و برروی پوستتان مالش دهید. با این کار هر نوع ناراحتی و تحریک پوستی را می توانید درمان کنید.

علاوه بر آب رسانی و مرطوب سازی پوست شما، روغن بابونه باعث درخشندگی هرچه بیشتر پوست شما خواهد شد. همچنین باعث بهبود آفتاب سوختگی نیز می شود.

برای تسریع روند بهبود در هنگام استحمام یا درون کیسه یخ چند قطره به آب درون وان اضافه کنید.

جوانسازی پوست ، مرطوب سازی و پاک سازی

با استفاده منظم این روغن بر روی پوست خود می توانید از نقاط سیاه و تیره(جوش و جای مانده ی آن ) که زیبایی چشمان و پوست شما را تحت الشعاع قرار داده است رهایی یابید.

این روغن باعث کاهش و بهبود جای مانده ی جوش و خود جوش به طور کلی شده و باعث هموار سازی و یک دست سازی رنگ پوست میشود.
روغن بابونه دارای ویژگی های بازسازی و مقاوم سازی است که باعث جوان ماندن و طراوت پوست شما می شود.

جوانسازی پوست
درخشندگی مو با روغن بابونه

ویژگی های روغن بابونه برای مو

غنی سازی رنگ مو و درخشندگی

برای موهای بلوند می توانید موهای خود را با مقداری کمی از روغن بابونه شستشو داده تا روشنی چشمگیری در موهای خود شاهد باشید.

جهت برجسته کردن هایلات های طبیعی چند قطره از روغن بابونه را درون مخلوط حنای خود ریخته و شروع به رنگ کردن موی خود کنید. همچنین با اضافه کردن چند قطره بر روی حوله ای خشک می توانید درخشش قابل توجه ای به موهای خود دهید.

عامل ضد شوره طبیعی

بابونه راه حل موثر و طبیعی است برای مبارزه با شوره و شپش سر. بابونه تسکین دهنده ی بسیار خوبی برای پوست سر تحریک شده می باشد. بابونه با آبرسانی به پوست سر با تسکین پیدا کردن تحریکات پوستی و خارش سر می شود.

رفع شوره با بابونه
مرطوب شدن مو با روغن بابونه

مرطوب کننده و نرم کننده مو

یکی از ویژگی های برجسته ی رایحه بابونه خاصیت آرام کنندگی اعصاب می باشد. روغن بابونه بسیار موثر است در غذا رسانی به مو و پوست سر. روغن بابونه برای موهای خشک و شکننده مفید است و سطح رطوبت و مقاومت مو را از درون حفظ کرده و به راحتی می توانید.

ویژگی های روغن بابونه برای سلامت

ضد افسردگی طبیعی

عطر مسحور کننده و شیرین روغن بابونه باعث آرامش شما می شود. حالات روحی شمارا بهبود می بخشد و احساس طراوت و جوانی به شما می بخشد.

این روغن به خاطر خاصیت آرام بخشی و تسلابخشی معروف است. نوع رومی آن در هنگام پیش از تولد نوزاد برای مادر جهت ریلکسی استفاده می شود.

همچنین جهت آرام بخشی برای کودکان بیش فعال نیز می توان روغن بابونه که خاصیت آرام کردن اعصاب راداراست با روغن برگ لیمو مخلوط کرده و استفاده کنید.

ضد درد

با درد های بازدارنده ی آرتروز در زندگیتان خداحافظی کنید. مقدار کمی از روغن گرم را بر ناحیه تاثیر گرفته بگذارید و به آرامی ماساژ دهید تا گردش خون را تسریع دهید و ناحیه دارای التهاب را تسکین و درد های مربوط به آرتروز را بهبود ببخشید.کسانی که از سر درد به خاطر سرماخوردگی، سینوزیت و میگرن رنج می برند می توانند جهت بهبود سریع تر از این روغن استفاده کنند. استنشاق بخار حاوی روغن بابونه می تواند به گرفتگی سینه و مجاری تنفسی کمک شایانی کند. همچنین این روغن به عنوان تب بر و به نوعی کمک اولیه در بازیابی سلامت و رهایی از تب کمک می کند.

پادزهر برای اختلالات معده

این روغن تاثیر مثبتی بر اختلالات گوناگون معده دارد که شامل بیماری های دستگاه گوارش، اسهال، یبوست و یا حتی سنگ کیسه صفرا می شود.

این روغن قدرت دستگاه گوارش را بهبود بخشیده و گاز جمع شده در شکم را می کاهد.

این روغن درمان خوبی برای نفخ نیز می باشد.ویژگی ضد عفونی کنندگی این روغن مانع رشد میکروارگانیسم های مضر در روده می شود.

درمان معدع درد با روغن باباونه
کنترل سیستم عصبی با روغن بابونه

مفید برای سیستم عصبی مرکزی

در راستای بهبود بخشی و مطبوع سازی سیستم عصبی مرکزی، روغن بابونه باعث ثبات در سیستم عصبی مرکزی می گردد. کمک می کند به سیستم عصبی مرکزی تا موثر تر ظاهر گردیده و بهترکار کند و از شرایط مربوط به سلامت ناخوانده جلوگیری می کند.

موثر برای سیاتیک و شرایط دردناک

آیا از درد کمر رنج می برید؟ تنها با گرم کردن مقدار کمی از روغن بابونه ی آلمانی و ماساژ دادن نقطه ی دردآور می توانید در جهت بهبود درد اقدام کنید.

اگر درد شما دردی ناشی از سیاتیک باشد، پس روغن رومی بابونه می تواند گزینه ی مناسب برای شما باشد.

تنها یک ماساژ با این روغن می تواند اعصاب سیاتیک شما را آرام کند. دقت کنید که روغن را بر قسمت پایینی کمر، لگن و پاها اعمال کنید.

تاثیر روغن بابونه روی سیاتیک

موثر برای به خواب رفتن کودکان

کودکان، مخصوصا نوزادان همواره هنگام به خواب رفتن با مشکلاتی همراه هستند.

ماساژ با روغن بابونه برای به خواب رفتن نوزادان موثر می باشد. شما می توانید 3تا 4 قطره از این روغن را به روغن بچه اضافه کرده و کودک را با آن ماساژ دهید، سپس کودک را با آب گرم استحمام کنید.

این کار باعث آرامش دادن به کودک و رها سازی هورمن های خواب می شود.

موثر برای بانوان

روغن رومی بابونه در تسریع قاعدگی موثر است. بانوانی که با مشکلات پیش از قاعدگی و یائسگی مواجه هستند می توانند از این روغن کمک بگیرند. این روغن حساسیت سینه را تسکین می دهد.

طبیعت ضد افسردگی این روغن برای  مبارزه با نوسانات خلقی مفید می باشد. یک استحمام گرم همراه با چند قطره از این روغن میتواند درد یائسگی را تسکین دهد.

روغن بابونه برای قاعدگی

کلیه ها و دستگاه ادراری را پاک نگه می دارد

در یک دیورتیک، این روغن با تحریک کردن جریان خون و ادرار باعث پاک سازی مجاری ادراری، کلیه ها و خون می شود. هنگامی که کلیه ها و خون سم زدایی می شود در شرایط بهتری کار می کنند.

حفاظت از بیماری های قلبی و عروقی

روغن بابونه ی آلمانی یک منقبض کننده ی قابل ستایش عروق می باشد. در نتیجه، در پایین آوردن و نگه داشتن سطح فشار خون کمک می کند.در مقابل، از انقباض رگ های خونی جلوگیری کرده و ریسک بیماری های قلبی و عروقی را کاهش داده که شامل انفارکتوس قلب، آترواسکلروز، سکته مغزی می شود.

روغن بابونه برای بیماری قلبی

برای مطالعه بیشتر در مورد انواع روغن ماساژ مطلب خواص روغن های اصلی ماساژ رامطالعه نمایید.

آخرین مطالب آموزشی