نویسنده جیلیان فاستر (3اوریل 2018)

همه ما خاطراتی از رایحه معطر اسطوخودوس در خانه مادربزرگ ها داریم با این حال بسیاری از خاصیت های مفید روغن اسطوخودوس را نمی شناسیم که می تواند درمان خانگی شگفت انگیزی باشد. در این مقاله به بررسی کاربردهای روغن اسطوخودوس و چگونگی استفاده از آن پرداخته شده است.

1 – نشانه های پیش از قاعدگی

بیش از 75% زنان تنش های پیش قاعدگی را در دوران بلوغ تجربه می کنند. نفخ، درد، کج خلقی، دمدمی بودن،اضطراب و احساس ناخوشی از جمله علایم فوق می باشند. با استفاده از روغن اسطوخودوس از طریق آروماتراپی میتوان نشانه های پیش از قاعدگی را تسکین داد. تنها کاری که باید انجام شود افزودن روغن اسطوخودوس به خوشبوکننده هوا است و بعد از 10 دقیقه تنفس علایم فوق به طور چشمگیری کاهش می یابد.

2 – افزایش کیفیت خواب

تاثیرات آرامش دهنده و خواب آور روغن اسطوخودوس بسیار معروف می باشد. امروزه طبق نتایج تحقیقات ثابت شده است که روغن اسانس اسطوخودوس به طور قابل توجهی می تواند کیفیت خواب را بهبود ببخشد. با افزودن چند قطره از روغن اسطوخودوس به بالشت هر غروب قبل از خواب میتوانید خوابی رویایی و استراحت شبانگاهی خوبی داشته باشید.

3 – کاهش اضطراب

اسطوخودوس علاوه بر بهبود کیفیت خواب میتواند در کاهش میزان اضطراب نیز تاثیرگذار باشد. استنشاق روزانه روغن اسطوخودوس به مدت 15 روز میتواند به طور قابل توجهی میزان اضطراب را کاهش دهد. طبق نتایج یک تحقیق استفاده از رایحه روغن اسطوخودوس در مطب دندانپزشکی به طور چشمگیری اضطراب بیماران را کاهش داده است. مقداری روغن اسطوخودوس را در کیف خود نگهداری و هرزمان حس اضطراب یا دستپاچگی پیدا کردید آن را استنشاق کنید و فراموش نکنید در نوبت های دندانپزشکی همراه خود ببرید.

4 – افزایش رشد مو

علاوه براینکه روغن اسطوخودوس در مراقبت های پوستی مزایای زیادی دارد ، همچنین میتواند رشد موهای جدید را نیز افزایش دهد. براساس مطالعات انجام شده وقتی از روغن اسطوخودوس مخلوط با سایر روغن های اسانس از جمله آویشن، رزماری و چوب سدر به عنوان روغن ماساژ پوست سر استفاده شود به طور قابل توجهی ریزش مو را در ناحیه طاس شده بهبود می بخشد.

5 – موثر در بهبود زخم

روغن اسطوخودوس ویژگی های شگفت انگیزی دارد که یکی از آنها بهبود زخم و جراحت می باشد. زمانی که کمی از روغن اسطوخودوس را روی جراحتی کم عمق زده و ماساژ دهید مراحل بهبودوفرایند بازسازی بافت را سرعت بخشیده و زخم را جمع می کند. و همچنین میتوانید 4 قطره از روغن اسطوخودوس را با 10 میلی گرم کرم ویتامین e یا روغن نارگیل مخلوط کنید و روی زخم کم عمق زده و ماساژ دهید.

6 – تسکین درد

همچنین روغن اسطوخودوس  به عنوان ضد التهاب و درد نیز کاربرد دارد و یکی از کارآمدترین مسکن های درد های خفیف و متوسط می باشد. از روغن اسطوخودوس در تسکین درد آرتروز استخوان ، درد کمرو گردن ، درد دوران قاعدگی و گرفتگی عضله استفاده می شود. یکی از کاربردهای متداول روغن اسطوخودوس در ماساژ آروماتراپی می باشد که در مقایسه با ماساژ بدون روغن اسطوخودوس جهت تسکین درد آرتروز زانو بسیار مفیدتر می باشد. ترکیب روغن اسطوخودوس با روغن های پایه از جمله نارگیل یا روغن درخت جوجوبا جهت استفاده در ماساژ آروماتراپی ترکیب مناسبی می باشد.

7 – تسکین سردردهای میگرنی

باوجود اینکه سردرد بیماری ناخوشایندی است اما میگرن میتواند بسیار آزاردهنده تر باشد. روغن اسطوخودوس بدلیل خاصیت های ضد درد، ضد التهاب و ضد استرسی در کاهش درد و شدت سردرد و میگرن نیز می تواند مفید واقع شود. کاربرد روغن اسطوخودوس در تسکین درد از دو طریق استنشاق و ماساژ بر نقطه فشار از جمله شقیقه و پشت گردن می باشد. ترکیب روغن اسطوخودوس با نعناع تاثیر خنک کنندگی دارد. هرگز از روغن های اسانس به صورت مستقیم بر پوست استفاده نکنید. همیشه در یک روغن پایه (بیس) یا کرم مخلوط نمایید.

8 – درمان شپش سر

شپش سر یکی از مشکلات متداول و آزاردهنده بچگی میباشد که از طریق مدرسه شیوع پیدا می کند. روغن اسطوخودوس در درمان و همچنین جلوگیری از شیوع آن موثر می باشد. روغن اسطوخودوس در درمان شپش به ویژه در ترکیب با روغن درخت چای بسیار موثر عمل می کند.  روغن درخت چای را با روغن نارگیل و روغن اسطوخودوس ترکیب کنید و روی مو و پوست سر به مدت 2 ساعت ماساژ دهید. به موها شامپو بزنید آبکشی کنید و سپس نرم کننده بزنید . شپش ها و تخمهایشان را با استفاده از شانه شپش از موها جدا کنید و سپس موها را آبکشی و خشک کنید. بهتر است این کار را در روزهای 3،5،7،9 و روز دهم نیز تکرار کنید.

9 – خاصیت میکروب زدایی

یکی از خواص مشهور روغن اسطوخودوس خاصیت میکروب زدایی آن می باشد. قرنهاست به صورت موضعی از روغن اسطوخودوس جهت از بین بردن قارچ ها و باکتری ها استفاده می شود. همچنین استفاده موضعی روغن اسطوخودوس در ترکیب با روغن های اسانس میخک ، چای و دارچین در زمینه میکروب زدایی مفیدتر می باشد.

10 – رفع آفتاب سوختگی

روغن اسطوخودوس بدلیل دارابودن ویژگی های ضد عفونی کنندگی ، میکروب زدایی و توانایی در بهبود پوست  میتواند در رفع آفتاب سوختگی نیز مفید باشد. چند قطره روغن اسطوخودوس ترکیب با ژل آلوورا یا مخلوطی از اسپری روغن اسطوخودوس و روغن اسانس نعنا به بهبود آفتاب سوختگی کمک میکند.

برای مطالعه بیشتر در مورد انواع روغن ماساژ مطلب خواص روغن های اصلی ماساژ رامطالعه نمایید.

آخرین مطالب آموزشی