آیا می دانستید که ماساژ به همان اندازه که برای بزرگسالان مفید و لذت بخش است برای کودکان نیزخوشایند است؟ امروزه بسیاری از درمانگرهای غیر سنتی نیز انجام ماساژ برای کودکان و اطفال را توصیه می کنند. همانند بزرگسالان، ماساژ به نوزادان و اطفال نیز احساس آرامش، راحتی و خواب بهتر می دهد. ماساژ باعث افزایش گردش خون در بدن کودک و افزایش سطح سلامت بدن شده و به کودک در هضم راحتر غذا کمک خواهد کرد. علاوه بر این ماساژ پیوند عاطفی میان کودک و ماسور را قوی تر می کند.

راهنمای مرحله به مرحله ماساژ کودکان به شرح زیر است:

کودک یا نوزاد را به پشت بخوابانید به طوری که پشت آن روی تشک باشد. و سپس روی صورت او با استفاده ازضربه هایی آرام و نرم ماساژ را شروع کنید. ماساژ با حرکت انگشتانتان از پیشانی به طرف شقیقه ها و پس از آن از بینی به گوشها و سپس از گونه ها به سمت چانه انجام می شود.

دست های خود را روی سینه کودک قرار داده و به طرف بازوها کودک بکشید و بازگردانید.

حرکت دست بر روی شکم کودک، به خصوص در اطراف ناف در جهت عقربه های ساعت انجام می شود. بعد از آن به آرامی شکم کودک را بمالید و به طرف بالا ماساژ دهید.

بازوهای کودک را باز کنید و با هر دو دست از شانه تا مچ دست به آرامی ماساژ دهید. دست کودک را به آرامی فشار دهید و سپس با انگشت شست، کف دست کودک را بمالید. به یاد داشته باشید که باید هر انگشت را به نوبت مالش دهید.

پاهای کودک را به آرامی فشار دهید و سپس به هر پا از مچ تا ران فشار وارد کنید. دوباره به طرف مچ پا ماساژ دهید و به نرمی وسبکی یک پر به بدن کودک ضربه بزنید.

کودک را به آرامی روی شکم بخوابانید و به آرامی به پشت کودک ضربه بزنید. دستان خود را به طرف بازوها حرکت دهید و بازگردید. شانه ها را به آرامی ماساژ دهید.

ماساژ کفل کودک با نیشگون گرفتن و مالش انجام می شود.

دستان خود را به آرامی در امتداد ستون فقرات از گردن تا آخرین استخوان ، بر روی بدن کودک بمالید.

انگشتان خود را به آرامی در امتداد پاهای کودک حرکت دهید. برای ماساژ پاهای کودک، پا را از زانو خم کنید و مچ پا ها را محکم بگیرید. به آرامی پاها را بچرخانید، سپس انگشتان پا را به آرامی بچرخانید و بکشید. پاشنه پا کودک را به آرامی فشار دهید و پس ازآن انگشت شست خود را در امتداد قوس کف پا کودک بمالید. همین عمل را بر روی پا دیگر نیز انجام دهید.

ماساژ را با سر دادن انگشتانتان بر روی بدن کودک از سر تا انگشتان پا به پایان برسانید.

ماساژ برای سلامتی کودک مفید است. اگر این ماساژ را برای کودک خود به طور منظم  انجام دهید آن را به عنوان یک روشی برای ایجاد پیوندی لذت بخش با او می یابید. اگر چه باید به خاطر داشته باشید که ماساژ برای کودکان یا نوزادان باید با آرامی و سبکی یک پر و با مهربانی انجام شود.

قبل از ماساژ دستان خود را گرم کنید. از آنجایی که ممکن است در هنگام ماساژ کودک تکان بخورد یا دست و پا بزند، شما باید همواره صبور باشید. اگر کودک علائم حاکی از  عدم رضایت نشان داد و احساس کردید که از انجام ماساژ ناراحت است، فورا ماساژ را قطع کنید. در صورتی که کودک تب داشته باشد هر چند این تب بسیار کم باشد از انجام ماساژ خود داری کنید چون باعث بیشتر شدن تب خواهد شد و همچنین هنگامی که کودک به تازگی غذا خورده است ماساژ را انجام ندهید.

آخرین مطالب آموزشی