زنجبیل یک گیاه گل دار است در خانواده  Zingiberaceae . ریشه اش به وفور به عنوان چاشنی غذا استفاده می گردد و هزاران سال است که در طب سنتی مورد استفاده است. به خاطر ویژگی های کمکی در فرآیند گوارشی آن، زنجبیل به عنوان قسمت مهمی در آشپزخانه ی آسیایی همواره مورد تاکید بوده است.زنجبیل اکثرا در وعده های غذایی شامل گوشت اضافه می گردد زیرا خاصیت کمک دهی در سیستم آن باعث هضم سریع تر غذا می گردد. ریشه زنجبیل و روغن اسانس زنجبیل به خاطر ویژگی نگهداری و طعم دهندگی آن امروزه از چاشنی های پر کاربرد شده است.

ویژگی های سلامتی روغن اسانس زنجبیل شباهت بسیاری به ویژگی های دارویی زنجبیل تازه دارد. در حقیقت، پر تاثیر ترین حالت زنجبیل از نظر ویژگی، حالت روغن اسانس آن می باشد زیرا مقدار زیادی از گینجرول را دارا می باشد. روغن اسانس بهترین روش برای استفاده از زنجبیل به عنوان دارو می باشد. زنجبیل می تواند جهت درمان و بهبود خورده شود و یا روغن آن بروی نقطه ی دردناک مالیده شود.

امروزه، روغن اسانس زنجبیل برای درمان حالت تهوع، ناراحتی های معده، اختلالات قاعدگی، التهابات و شرایط تنفسی مورد استفاده قرار می گیرد و در آروماتراپی(عطر درمانی) باعث بر انگیختگی حس شجاعت، اعتماد به نفس می شود که به همین دلیل است که روغن اسانس زنجبیل به نام ” روغن توانمندسازی ” نیز مشهور می باشد.

ارزش های غذایی روغن اسانس زنجبیل

زنجبیل گیاهی کهن می باشد که سالانه طول ساقه ی آن تقریبا به 100 سانتی متر می رسد، ساقه ی گیاه دارای برگ هایی نازک و سبز و گل هایی زرد رنگ می باشد.زنجبیل گیاه بومی جنوب چین و مناطق Spice Islands  و دیگر مناطق آسیا، غرب آفریقا و کارائیب می باشد و در قرن اول پس از میلاد مسیح به عنوان یک تجارت سود آور ادویه جات، به اروپا و هند صادر شد. امروزه هند به عنوان تامین کننده زنجبیل با سهم 33% ای از تولید، بزرگترین تولید کننده محسوب می گردد.

زنجبیل به عنوان یکی از اعضای خانواده گیاهان که شامل زردچوبه، هل می شود به طور انحصاری مفید برای سلامتی و تندرستی می باشد.

زنجبیل رایحه ای شیرین، تند، مانند چوب و گرم را داراست. روغن اسانس زنجبیل گرم روغنیست که ضد عفونی کننده، ملین، نیرو بخش و محرک می باشد.

از 115 خاصیت های مختلف شیمیایی پیدا شده در ریشه ی زنجبیل، ویژگی درمانی گینجرول ، صمغ روغنی که عصاره ی ریشه ی این گیاه می باشد به عنوان آنتی اکسیدان قوی و ضد التهاب کاربرد دارد.روغن اسانس زنجبیل متشکل از 90% sesquiterpenes می باشد که عامل دفاعی محسوب می گردد که دارای خاصیت های آنتی باکتریال و ضد التهاب می باشد.

عناصر بایو اکتیو در روغن اسانس زنجبیل، مخصوصا گینجرول، به طور کامل مورد ارزیابی بالینی بوده و این پژوهش نشان می دهد که زنجبیل باید به طور منظم استفاده شود. زنجبیل قابلیت درمان برخی از بیماری ها را داراست.

10 خاصیت روغن اسانس زنجبیل

1.درمان گر مشکلات معده و کمک رسان به سیستم گوارشی

روغن اسانس زنجبیل یکی از بهترین درمان های کولیک، سوهاضمه، اسهال، گرفتگی ها، درد های معده و حتی استفراغ می باشد. روغن زنجبیل همچنین به عنوان درمان گر طبیعی تهوع نیز می باشد.

در سال 2015 طی پژوهشی منتشر شده در مجله Basic and Clinical Physiology and Pharmacology  ارزیابی بدست آمده از این پژوهش عبارت بود از خاصیت خنثی کنندگی اسید معده روغن اسانس زنجبیل در موش ها.اتانول به عنوان عامل تحریک کننده زخم معده در موش های ویستار استفاده شده است که خاصیت درمانگری روغن اسانس زنجبیل تا 85% زخم معده را مهار می کند.

مطالعات نشان داده اند که زخم های ایجاد شده به خاطر اتانول، مانند نکروز، فرسایش و خونریزی دیواره ی معده، پس از تجویز خوراکی روغن اسانس به طور چشمگیری بهبود یافته اند. طی یک بررسی ارزیابی شده علمی منتشر شده در (Evidence-Based Complimentary and Alternative Medicine ) مشخص شد که روغن های اسانس در کاهش استرس و اضطراب و حالت تهوع بعد از عمل جراحی تاثیر بسزایی دارند. روغن اسانس زنجبیل در کاهش حالت تهوع بعد از عمل جراحی و به عنوان پیش نیاز برای داروهای تسکین دهنده ی حالت تهوع استفاده می گردد.

این روغن اسانس همچنین در کاهش درد در مدت زمان محدود تاثیر بسزایی دارد و باعث کاهش درد بلافاصله پس از عمل جراحی می گردد.

2.بهبود دهنده عفونت

روغن اسانس زنجبیل به عنوان یک عامل ضد عفونی کننده برای از بین بردن عفونت های ایجاد شده توسط میکرو ارگانیسم ها و باکتری ها می باشد و می تواند بر عفونت های روده ای، دیسنتری باکتری و مسمومیت غذایی تاثیر داشته باشد.همچنین در مطالعات آزمایشگاهی ثابت گشت که این روغن اسانس در مبارزه با قارچ تاثیر شگرفی دارد.

در یک مطالعه آزمایشگاهی منتشر شده در (Asian Pacific Journal of Tropical Diseasesمعلوم شد که ترکیبات روغن اسانس زنجبیل در مبارزه با اشریشیا کُلی ، باسیل ، سوتیلیس ، استافیلوکوک اورئوس بسیار مفید می باشد. همچنین روغن زنجبیل قادر به درمان مهار رشد کاندیدا آلبیکانس می باشد.

3.کمک به مشکلات تنفسی

روغن اسانس زنجبیل از بین برنده ی مخاط گلو و ریه هاست و نیز به عنوان درمان طبیعی برای سرماخوردگی، آنفلونزا، سرفه، آسم، برونشیت و تنگی نفس می باشد. روغن اسانس زنجبیل به خاطر خاصیت خلط آوری، در بدن باعث ایجاد سیگنال هایی می شود که بدن به صورت خودکار مقدار ترشحات در دستگاه تنفسی را افزایش می هد که باعث روان شدن منطقه ی تحریک شده می شود.

مطالعات نشان داده است که روغن اسانس زنجبیل به عنوان درمانی طبیعی در بیماران مبتلا به آسم نقش موثری دارا است. آسم یک بیماری تنفسی است که باعث ایجاد انقباض در عضله ی برونش، ورم در پوشش ریه و افزایش تولید مخاط می شود که باعث کاهش توانایی در راحت نفس کشیدن می شود. آسم میتواند به خاطر آلودگی، چاقی، عفونت، آلرژی، ورزش، استرس و عدم تعادل هورمونی ایجاد شود. خاصیت ضد التهابی روغن اسانس زنجبیل باعث کاهش ورم در ریه ها شده و راه های هوایی را باز می کند.

طی مطالعه انجام شده توسط محققین در مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا و مدرسه پزشکی و دندان پزشکی لندن معلوم گشت که زنجبیل و اجزای فعال آن می تواند باعث سست سازی و استراحت عضلات هوایی صاف انسان شود.محققین به این نتیجه رسیدند که ترکیبات درمانی یافت شده در زنجبیل می تواند به تنهایی یا همگام با ترکیب آن با دیگر راه های درمانی تایید شده روشی برای درمان بیماران مبتلا به آسم و دیگر بیماری های مربوط به راه هوایی فراهم سازد.

4.کاهنده ی التهاب

التهاب، در یک بدن سالم، پاسخی نرمال و موثر است که درمان و بهبود را تسهیل می بخشد. اگرچه، وقتی سیستم عصبی بیش از حد گسترده و به بافت های سالم بدن حمله می کند، ورم هایی در قسمت های سالم بدن ایجاد می شود که باعث ایجاد نفخ، ورم، درد و ناراحتی می گردد.

التهاب غیرطبیعی عامل بسیاری از بیماری هاست و این خود باعث سندروم روده تحریک پذیر ،آرتروز و علائم فیبرومیالژیا و روده تحریک پذیر است. استفاده از غذاهای ضد التهابی و گیاهان جهت تقلیل دادن به این پاسخ سیستم ایمنی بدن بسیار مهم می باشد. یک بخش از روغن اسانس زنجبیل(zingibain) خاصیت ضد التهابی دارد که بخش نامبرده باعث تسکین و آرام سازی درد شده و درد های عضلانی، آرتروز، میگرن را درمان و به عنوان تسکین دهنده ی سر درد عمل می کند.روغن اسانس زنجبیل به عنوان عامل کاهنده ی (پروستاگلاندین ها، اجزای مرتبط با درد) در بدن می باشد.

 در یک مطالعه جانور شناسی در سال 2013 که در مجله (Indian Journal of Physiology and Pharmacology ) به چاپ رسید نتیجه گرفته شد که روغن اسانس زنجبیل دارای ویژگی آنتی اکسیدان، به طور قابل توجهی خاصیت ضد التهابی و ضد انعقاد دارد. پس از طول درمان یک ماهه با روغن اسانس زنجبیل، سطح آنزیم ها در خون موش ها افزایش داشته است. مقدار مشخص این ماده رادیکال های آزاد را از بین برده و به طور قابل توجهی از مقدار التهاب حاد می کاهد.

5.باعث سلامت هرچه بیشتر قلب می شود

روغن اسانس زنجبیل قدرت کاهش سطح کلسترول و از بین بردن لخته شدن خون را داراست. بر طبق مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، چندین پژوهش مقدماتی نشان داده است که زنجبیل کاهنده ی کلسترول بوده و مانع انعقاد خون گشته که این امر خود در درمان بیماری های قلبی موردی موثر بوده زیرا بسته شدن رگهای خونی می تواند منجر به سکته قلبی و یا مغزی شود.

همزمان با کاهش سطح کلسترول، روغن زنجبیل در سوخت و ساز چربی بدن نیز تاثیر بسزایی دارد و به مشکلات قلبی و عروقی کمک کرده و ریسک دیابت را کاهش می دهد. در یک مطالعه جانور شناسی چاپ شده در مجله (Nutrition ) معلوم گشت که یک موش که عصاره ی زنجبیل را برای 10 هفته مصرف می کرد، سطح تری گلیسرید پلاسما و کلسترول LDL در بدنش به طور چشم گیری کاهش داشته است.همچنین در سال 2016 طی پژوهشی دیگر نتیجه گرفته شد که در بیماران دیالیزی با مصرف مقدار 1000 میلی گرم از زنجبیل به طور روزانه برای 10 هفته سطح serum triglyceride به طور چشم گیری تا 15% در مقایسه با گروه پلاسبو کاهش داشته است.

6.دارای مقادیر زیادی از آنتی اکسیدان می باشد

ریشه ی زنجبیل دارای سطح بالایی از آنتی اکسیدان هاست. آنتی اکسیدان ها موادی هستند که از انواع مختلف تخریب سلولی، بخصوص، موارد ایجاد شده به خاطر اکسیداسیون جلوگیری می کنند. امروزه آسیب اکسیداتیو نقش مهمی در بیماری ها بازی می کند و باعث ایجاد بیماری های قلبی، سرطان و جنون می شود.

بر طبق کتاب ” Herbal Medicine, Biomolecular and Clinical Aspects “، روغن اسانس زنجبیل قادر به کاهش نشانگر های استرس مربوط به سن فرد و آسیب اکسیداتیو است. درمان با عصاره ی زنجبیل باعث کاهش پراکسیداسیون لیپیدی می شود. پراکسیداسیون لیپیدی شرایطی است که رادیکال های آزاد الکترون ها را از لیپید ها ربوده و باعث آسیب می شود. که این خود به معنی توانایی این ماده در مبارزه با آسیب های رادیکال های آزاد است.

بر طبق پژوهش برجسته ی دیگری در کتاب که نشان می دهد هنگامی که به موش ها زنجبیل داده میشود، آسیب کمتری در کلیه هایشان ایجاد شده و این آسیب های کلیوی به دلیل ایسکمی( اختلالات در خون رسانی به بافت ها) القاء شده است.اخیرا تمرکز مطالعات بر خاصیت ضد سرطانی روغن اسانس زنجبیل بیشتر شده است. این خاصیت ضدسرطانی زنجبیل به دلیل وجود آنتی اکسیدان و zerumbone است.

مطابق با مطالعات انجام شده، این دو ماده ی قدرتمند موجود در زنجبیل در سرکوب کردن اکسیداسیون سلول های سرطانی توانمند هستند. این دو ماده در مهار کردن CXCR4 ( یک گیرنده ی پروتئینی)، انواع سرطان ها، شامل پانکراس، ریه ،کلیه و پوست نیز بسیار توانمند هستند.روغن اسانس زنجبیل همچنین می تواند از ارتقاء تومور در پوست موش جلوگیری کند، به خصوص مادامی که گینجرول در طول درمان استفاده شده باشد. در نتیجه این ماده میتواند به عنوان درمان طبیعی سرطان مورد استفاده قرار گیرد.

7.مقوی غرایز جنسی طبیعی

روغن اسانس زنجبیل باعث افزایش غریزه جنسی می شود و در درمان ناتوانی جنسی بسیار مفید است. ناتوانی جنسی و یا اختلال در نعوظ عبارت است از قادر نبودن آقایان در افزایش مدت زمان نعوظ جهت داشتن یک رابطه ی جنسی خوب و رضایت بخش. این امر ممکن است به دلایل فیزیولوژیکی و یا روانشناسی باشد.

روغن اسانس زنجبیل به خاطر داشتن همین ویژگی گرمی و تحریک کنندگی به عنوان عامل موثر و طبیعی در افزایش میل جنسی عمل می کند. این ماده باعث کاستن اضطراب گشته و چهار حس شجاعت، خودآگاهی، عدم اعتماد به نفس و ترس را توازن می بخشد.

8.کاهنده ی اضطراب

در آروماتراپی، روغن اسانس زنجبیل قادر است حس های اضطراب، نگرانی، افسردگی و خستگی را بکاهد. این خاصیت و حالت گرمی در روغن اسانس زنجبیل باعث خوابی راحت می شود و همزمان احساس شجاعت و آسودگی را افزایش می دهد. در طب آیورودا، باور بر این است که روغن زنجبیل در درمان احساسات از قبیل ترس، منزوی شدن، اعتماد به نفس و کمبود انگیزه بسیار اثر بخش می باشد.

بر طبق مطالعه در (ISRN Obstetrics and Gynecology ) زنانی که از سندرم پیش از قاعدگی رنج می برند مادامی که هر روز و بین 7 روز پیش از قاعدگی تا 3روز پس از آن برای 3 دوره از روغن زنجبیل استفاده می کنند در شدت اختلالات روحی و نشانه های رفتاری خود کاهش زیادی مشاهده می کنند.

مطابق با تحقیق آزمایشگاهی انجام شده در کشور سوییس، روغن اسانس زنجبیل باعث فعال شدن گیرنده سروتونین شده که باعث کاهش اضطراب می شود.

9.کاهش درد عضلات و قاعدگی

به دلیل وجود zingibain در این ماده، روغن اسانس زنجبیل باعث کاهش گرفتگی های قاعدگی، سر درد، کمر درد و دیگر درد ها می شود. مطالعات نشان داده است که استفاده روزانه یک تا دو قطره از روغن اسانس زنجبیل در درمان درد های عضلانی و مفصلی در مقایسه با درمان های تجویز شده توسط متخصصین بسیار مفید تر بوده زیرا که این ماده در کاهش التهاب و افزایش گردش جریان خون بسیار کارایی دارد.

طی تحقیقی انجام شده بروی 74 بیمار در دانشگاه جورجیا، مصرف مکمل زنجبیل در افراد دارای درد ایجاد شده ناشی از ورزش تا 25% باعث کاهش درد مذکور می شود.

روغن اسانس زنجبیل بر بیماران دارای التهاب نیز موثر بوده و طی تحقیقی انجام شده بر روی 261 بیمار دارای آرتروز زانو توسط محققین در مرکز پزشکی Veterans Affairs و دانشگاه Miami پدیدار گشت که افرادی که روزانه 2 بار از عصاره ی زنجبیل استفاده می کردند در مقایسه با افرادی که پلاسبو مصرف کردند درد کمتری را تجربه و نیاز کمتری به از بین برنده های درد ( دارو ) داشته اند.

10.بهبود دهنده عملکرد کبد

به خاطر خاصیت ضد اکسیدانی و هپاتواستروئید روغن اسانس زنجبیل، مطابق با مطالعه حیوانی منتشر شده در مجله Agricultural and Food Chemistry میزان اثر این ماده بر روی بیماری کبد چرب الکی اندازه گیری شده که این مهم خود در ارتباط مستقیم با سیروز کبدی و سرطان کبد می باشد.

 

در گروه های درمانی، روغن اسانس زنجبیل به موش های که دارای کبد چرب الکلی بودند روزانه برای 4 هفته خورانده شد. با انجام این کار معلوم شد که این فرآیند و یا روش درمان فعالیت هپاتواستروئید دارد.

تاریخچه اسانس زنجبیل و اطلاعات جالب

چینی ها و هندیان به خاطر ویژگی های درمانی این ماده برای درمان بیماری ها بیش از 4700 سال تونیک های زنجبیل را استفاده می کردند و این پر ارزش ترین کالا در تجارت های مربوط به دوره ی امپراطوری روم بوده در زمانی که حضرت مسیح (ع) به زمین فرستاده شد. با گذر زمان، زنجبیل در سراسر آسیا، آفریقا، اروپا و هند تبدیل به کالایی مهم در تجارت ادویه شد.

در قرون 13 و 14، ارزش مالی یک پوند از زنجبیل برابر با ارزش یک گوسفند بوده است! در قرون وسطی، این ماده در حالت نگه داری شده(ماندگاری بالا) واردات می شد تا در شیرینی ها مورد استفاده قرار گیرد. درحقیقت، ملکه انگلستان ( ملکه الیزابت اول ) مبدع شیرینی مرد زنجفیلی بوده که امروزه در عادات کریسمس بسیار مشهور گشته است.

از سال 1585، زنجبیل جامائیکایی اولین ادویه شرقی بود که در نیمکره غربی ( دنیای جدید) رشد کرد و بعد ها به اروپا مجددا وارد شد. امروزه، هند بزرگترین تولید کننده ی زنجبیل است که بعد از آن، چین، نپال، نیجریه، تایلند و اندونزی می باشند.

نحوه استفاده از اسانس زنجبیل

. به منظور بهبود گردش خون و سلامت قلب، یک یا دو قطره از روغن اسانس زنجبیل را بروی قلب روزانه 2 بار ماساژ دهید.

. برای درمان درد عضلانی و مفصلی، دو تا سه قطره از این روغن را روزانه بر روی نقطه ی دردناک ماساژ دهید.

. برای بهبود حالات روحی و احساس شجاعت، دو تا سه قطره در خوش بو کننده ی هوا اضافه کنید و یا روزانه 2 بار استنشاق نمایید.

. برای درمان حالت تهوع، دو تا سه قطره روغن اسانس را بر روی سطح معده ماساژ دهید.

. به منظور افزایش میل جنسی، دو تا سه قطره از روغن اسانس را بروی پا و یا پایین شکم ماساژ دهید.

. برای کمک به فرآیند گوارش و خلاصی از سموم، دو تا سه قطره از آن را به آب گرم هنگام استحمام اضافه کنید.

. به منظور کاستن مشکلات تنفسی، می توانید چای زنجبیل بنوشید.

.برای درمان استفراغ، یک قطره از روغن زنجبیل را در یک لیوان آب یا چای بریزید و به آرامی بنوشید.

.در هنگام پخت و پز، یک یا دو قطره از آن در هرنوع غذایی که پذیرای این ماده بوده اضافه کنید.

روش تهیه اسانس زنجبیل

شما روغن اسانس زنجبیل را می توانید به صورت آنلاین و یا در مغازه های غذاهای سالم پیدا کنید. به خاطر ویژگی بسیار موثر و درمانی آن، توصیه می شود بهترین نوع این محصول را پیدا کرده چرا که می خواهید آن را به صورت خوراکی و در درون بدنتان استفاده کنید.

 به دنبال محصولی کاملا خالص بگردید و اگر میخواهید آن را به صورت خوراکی مصرف کنید محصولی را تهیه کنید که گواهی USDA Organic و برچسب مکمل غذایی را دارا باشد.به دنبال محصولی باشید که به جای تقطیر بخار، CO2موجود در آن استخراج شده باشد. تقطیر بخار نیازمند گرما می باشد که این خود از بین برنده ی اجزای مفید در اسانس روغن می باشد. استخراج CO2 مقدار کمی گرما نیازمند بوده و هیچ نیازی به مواد شیمیایی مانند هگزان، اتانول در فرآیند استخراج نمی باشد.

عوارض جانبی احتمالی و تعاملات اسانس زنجبیل

عوارض جانبی روغن اسانس زنجبیل بسیار کم بوده و در دوز بالا، سوزش سردل خفیف، اسهال و یا تحریک دهان ممکن است ایجاد شود.

زنان باردار و یا شیرده به فرزند خود قبل از استفاده از این ماده باید حتما با دکتر خود مشورت کنند. زنان باردار مقدار بیش از یک گرم در روز را نباید استفاده کنند.

در کودکان بالای دوسال زنجبیل می تواند در درمان حالت تهوع، گرفتگی عضلات معده مفید باشد، اما مهم است قبل از استفاده از آن حتما با دکتر خود مشورت نمایید.

اگر بیمار استفاده کننده از داروهای رقیق کننده ی خون می باشید، پیش از استفاده این ماده حتما با دکتر خود مشورت نمایید زیرا که این ماده باعث افزایش احتمال خونریزی می شود.

اگر بیمار استفاده کننده از داروهای دیابتی هستید از این روغن اسانس زنجبیل استفاده نکنید زیرا که سطح قند خون شمارا کاهش می دهد.

اگر بیمار دارای فشار خون بالا هستید و از دارو های مربوط به آن استفاده می کنید از این روغن اسانس استفاده نکنید چرا که باعث کاهش شدید فشار خون می شود.

سخن آخر

ویژگی های روغن اسانس زنجبیل تقریبا شبیه به ویژگی های درمانی سلامتی زنجبیل تازه می باشد. روغن زنجبیل در حقیقت حاوی مقدار زیادی از گینجرول می باشد که این ماده یکی از اجزای درمانی یافت شده از زنجبیل می باشد.

روغن اسانس زنجبیل برای طیف وسیعی از بیماری های سلامتی استفاده می شود، از قبیل حالت تهوع و اختلالات معده تا اختلالات قاعدگی، التهابات و مشکلات تنفسی.

روغن زنجبیل می تواند به صورت خوراکی ( مقدار کم )، معطر و یا موضعی مصرف شود. هنگام استفاده بروی پوست های حساس حتما با یک روغن دیگر ترکیب کنید.

از دیگر ویژگی های سلامتی روغن اسانس زنجبیل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

از دیگر ویژگی های سلامتی روغن اسانس زنجبیل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

. درمان گر اختلالات معده و به گوارش کمک می کند.

. بهبود دهنده عفونت ها

. مشکلات تنفسی را کاهش می دهد

. التهابات را بهبود می بخشد

. سلامت و قدرت قلب را افزایش می دهد

. دارای آنتی اکسیدان می باشد

. مقوی قوای جنسی است

. ضد اضطراب

. درمان گر درد های قاعدگی و عضلانی و عملکرد کبد را بهبود می بخشد.

برای مطالعه بیشتر در مورد انواع روغن ماساژ مطلب خواص روغن های اصلی ماساژ رامطالعه نمایید.

آخرین مطالب آموزشی