بایدها و نبایدهای ماساژ کدامند؟

بسیاری از ماساژ تراپیست ها قبل از جلسه ی ماساژ پیشنهاداتی را به ماساژ گیرندگان می دهند تا ماساژ برای آن ها بهترین اثرات را داشته باشد. بیایید در مورد پیشنهاداتی که ماساژ گیرندگان دریافت می کنند صحبت کنیم. هدف این مقاله این است که ماساژگیرندگان دریابند چرا ماساژ تراپیست ها چنین پیشنهاداتی می دهند و بایدها و نبایدهای ماساژ را بشناسند.

همچنین برای آموزش تخصصی ماساژ میتوانید با انجمن ملی ماساژ تماس بگیرید.

چگونه ماساژ بگیریم؟

۹موردی از بایدها و نبایدهای ماساژ :

طریقه صحیح ماساژ گرفتن

قبل از جلسه ی ماساژ، گیرنده ی ماساژ باید این موارد مهم را به خاطر داشته باشد. این بایدها ونباید ها باید قبل از جلسه به ماساژ گیرندگان گفته شود که بهینه بودن اثرات ماساژ تضمین شود.

۱ – رعایت بهداشت در ماساژ

بهداشت در ماساژ

با هر ماده ی ضدعفونی کننده ای که ممکن است بهداشت را تضمین کنید. مخصوصاً مواردی که به تماس پوستی مرتبط می شود. از بهداشت استاندارد با دوش گرفتن قبل از ماساژ مطمئن شوید. اگر قرار است فعالیت بدنی بیرون ازخانه، ورزش یا کار فیزیکی سنگین داشته باشید، جلسه ی ماساژ را قبل از این فعالیت های روزانه برنامه ریزی کنید. یک ماساژ تراپیست از محصولات حرفه ای استفاده می کند که آلودگی بدن را خنثی می کند. تمیز کردن پوست می تواند به راحتی اجزای دارویی روغن های مخصوص را که کیفیت دارویی دارند، جذب بدن کند.

۲ – رایحه ها / لوسیون ها

لوسیون های ماساژ

رایحه های تند ممکن است باعث ایجاد حساسیت در شما شود. قبل ازجلسه ی ماساژ از ماساژ تراپیست خود در مورد عطر خاصی که برایتان خوشایند یا آزاردهنده است، صحبت کنید.

۳ – از وضعیت سلامت و جراحات خود آگاه باشید

سلامت در ماساژ

ماساژ تراپیست باید در مورد تغییرات سلامتی ماساژگیرنده اطلاعات داشته تراپیست باید وضعیت پزشکی، جراحات و منعیات ماساژ برای بیمار را بداند.

۴ – یک ساعت قبل از جلسه ی ملاقات غذا نخورید

تغذیه برای ماساژ

کمی بعد از غذا خوردن، بیشتر خون به روده ی کوچک می رود تا مواد مغذی را جمع کند. چون ماساژ باعث بهبود جریان خون در کل بدن می شود، دور کردن آن از روده ی کوچک باعث اختلال در هاضمه می شود. لطفاً یک ساعت قبل ازجلسه ی ماساژ غذا نخورید.

۵ – پنج تا ده دقیقه قبل از جلسه ی ماساژ در مرکز باشید

محل ماساژ

اگر کمی زودتر از زمان معین شده برسید،کل زمان اختصاص داده شده به ماساژ شما تضمین خواهد شد. در نظر بگیرید که در آوردن و پوشیدن لباس ها بعد از ماساژ و همچنین صحبت های لازم با ماساژ تراپیست، چند دقیقه زمان می برد. به خاطر داشته باشید که بسیاری از ماساژ تراپیست ها مجبورند طبق قوانین مربوطه رفتار کنند. چون جلسات ماساژ پشت سر هم برنامه ریزی شده اند. ماساژ تراپیست ها نمی گذارند بین جلسات ماساژ فاصله ی طولانی مدت باشد.

۶ – اگر نمی توانید خودتان را با زمان برنامه ریزی شده برای ماساژ هماهنگ کنید ،با ملاحظه باشید

فکر نکنید که اگر با او تماس نگیرید به این معنی است که قرار نیست حضور به هم رسانید. بسیاری از افراد در دوره های بازرگانی آموزش دیده اند که باید در چنین شرایطی هزینه ی جلسه را حساب کنند. اگر در جلسه حاضر نشوید به این معنی است که ماساژ تراپیست قرار نیست پولی دریافت کند و این به اقتصاد او آسیب می رساند. لطفاً به محض اینکه مطلع شدید نمی توانید در جلسه حاضر شوید به درمانگر خود اطلاع دهید. در ذهن داشته باشید که احتمالاً درمانگر شما سیاست هایی برای کنسل کردن جلسه ی شما خواهد داشت.

۷ – انتظار کمی تغییر در جلسه را داشته باشید

از آن جایی که بدن ماساژ گیرنده هر جلسه به طور متفاوتی عمل می کند، مهم است که ماساژ تراپیست قبل از شروع ماساژ در مورد تغییرات فرد سؤالاتی بپرسد و صحبت کند. تأثیر ماساژ همیشه در لحظه، مشخص نمی شود.

تغییراتی نیز وجود دارد که ممکن است در طی روزها یا هفته ها پس از درمان مشخص شود. مانند تغییرات در الگوی عضلات، یکپارچگی کلی بافت ها، میزان حرکت و سایر عوامل کلی سلامت که هفته به هفته تغییر می کند. ماساژ تراپیست یا درمانگر در طی زمان در مورد پیشرفت ها و تغییرات فرد سؤال می کند .

۸ – ماساژ هر دفعه به همان شکلی که دفعه قبل انجام می شد انجام نمی شود

جلسات ماساژ درمانی با تغییر حالت های بدن ماساژ گیرنده تغییر می کند. درمانگر براساس تغییرات در سلامت فرد، حرکات ماساژ را اصلاح می کند. سبک های مختلفی براساس شرایط و وضعیت ماساژگیرنده استفاده خواهد شد. همچنین باید آگاه باشید که هیچ دو ماساژ گیرنده ای شبیه هم نیستند. تنوع عمده ی این تغییرات در مدارس ماساژ به ماساژ تراپیست ها آموزش داده می شود.

۹ – ماساژ را یک درمان پزشکی در نظر بگیرید نه فقط خدمات

ماساژ تراپی ابزار مؤثری برای سلامتی است که به فرد اجازه می دهد از وضعیت های مربوط به اندام های خود مطلع شود. لطفاً از ماساژ تراپیست خود سؤال کنید چگونه می تواند به سلامتی شما کمک کند.

۵ موضوعی که باید بعد از ماساژ به خاطر داشته باشید

بعد ازجلسه ی ماساژ، موارد مهمی هست که ماساژ گیرندگان شما باید انجام دهند تا تأثیرات ماساژ بیشتر شود.

۱ – تمریناتی که ماساژ تراپیست از شما میخواهد را انجام دهید

آمادگی بدن برای ماساژ

تمریناتی که ماساژ تراپیست از شما میخواهد را انجام دهیدو تمرینات کمکی ماهیچه ها که توسط ماساژ تراپیست ارائه می شود را انجام دهید. زیرا هدف این تمرین ها خود درمانی هایی است که ماساژ گیرنده از طریق آن ها می تواند تأثیرات ماساژ را ببیند.

۲ – پر تحرک ماندن باعث بهبود جریان خون می شود که این خود باعث تغذیه بافت ها به شکل سالمی می شود.

۳ –  مصرف مایعات را افزایش دهید

مصرف مایعات برای ماساژ

 برای اینکه جریان خون در بدن افزایش یابد، مصرف مایعات را بیشتر کنید. از مصرف نوشیدنی های دارای قند بالا یا کافئین خودداری کنید. زیرا این نوشیدنی ها مضر هستند و در بلند مدت باعث از دست رفتن آب بدن می شوند.در ضمن  بعد از ماساژ نوشیدنی الکلی مصرف نکنید.

۴ – تغییرات بدن خودتان را به صورت روزانه چک کنید

با بالا رفتن هوشیاری و آگاهی بدن فرد می تواند تأثیرات ماساژ بر بدن خود را به خوبی درک کند. حتماً تغییرات فیزیکی خود را چک کنید و قبل از شروع جلسه ی بعدی ماساژ آن موارد را به درمانگر خود بگویید. درمانگر باید بداند که بدن ماساژ گیرنده چه واکنشی نسبت به ماساژ داشته است. چون هر فردی نتایج متفاوتی از لمس دریافت می کند.

۵ –  ازتغییرات ذهنی و عاطفی آگاه شوید

حرکات ماساژ بر روی جنبه های ذهنی و عاطفی نیز تأثیر می گذارد. ماساژ گیرنده ممکن است بعد از جلسات ماساژ شاهد تغییرات در شفافیت و شکوفایی فکر شود. همچنین ممکن است کنترل احساسات بعد از جلسات درمان راحت تر شود. اگر سلامت عاطفی و ذهنی به چالش کشیده شود ماساژگیرنده باید در مورد تأثیرات لمس بر روان واحساساتش نیز گفتگو کند.

نتیجه گیری

برقراری ارتباط کلید بین ماساژ گیرنده و ماساژ تراپیست است. این باید ها و نباید ها باعث می شوند تأثیرات جلسات درمانی بیشتر شود.

آخرین مطالب آموزشی