ماساژ توینا هنر شفا بخش باستان

Tui Na و یا tuina  یک ­­­روش درمانی از ماساژ بوده و برای بیش از 5000 سال در چین مورد استفاده قرار گرفته است.

این نوع ماساژ به نام “هنر شفا بخشیِ باستانیِ انگشتان و قدرت” شهره می باشد. Tuina ( تلفظ : “twee nah” ) تا به امروزه به دلیل ایمن و موثر بودن روش درمانی آن برای طیف وسیعی از شرایط توجه جهانیان را به خود جلب کرده است.

ماساژ درمانی توینا برای درمان های خاص از کودکان تا بزرگسالان کاربرد دارد.

مطابق با مقاله ی چاپ شده توسط (National Center for Biotechnology Information ) ماسور ها از انگشتان، دست، آرنج، زانو و پای خود برای ایجاد فشار بر محل خاصی از بدن شخص استفاده می کنند.این مدلاسیون (چگونگی ) درمانی چینی از روش های فشرده سازی ریتمیک بروی کانال های مختلف انرژی در بدن استفاده می کند تا بتواند جریان هماهنگ ( هارمونیک ) از انرژی چی در سراسر بدن ایجاد کند و آن را متوازن کند.

با ایجاد فشار بر روی مریدین ها، acupoints و گروه عضلات و عصب ها، روش ماساژ درمانی توینا باعث از بین رفتن انسداد ها شده و در جهت جریان انرژی مثبت بدن به طور موثری ایفای نقش می کند.

مزایای ماساژ تیونا

شیوه و تکنیک اجرا ماساژ تیونا

توینا، شامل ترکیبی از شیوه های اجرایی دستی با اکیوپانچر و دیگر روش های دست ورزی می باشد.

در راستای فرآیند بهبود، یک ماسور ممکن است استفاده از گیاهان چینی را پیشنهاد دهد.

ماساژ تیونا

بسیاری از روش های مورد استفاده در این نوع ماساژ شباهت به نوعی ماساژ غربی دارند که شامل سُر دادن دست بر سطح پوست، ورز دادن، مالش دادن، ایجاد ارتعاش، ضربه زدن، ایجاد اصطکاک، کشیدن پوست، غلتاندن، ایجاد فشار و لرزش است.

در ماساژ توینا، عضلات و تاندون ها با کمک دست ماساژ داده می شوند و یک روش طب فشاری در جهت تاثیر بر روی جریان انرژی چی در نقاط مختلف طب فشاری در بدن اعمال می شود، که این مهم خود باعث تسریع در روند بهبود می شود.

این کار باعث از بین رفتن انسداد ها گشته و جریان گردش انرژی را بین مریدین ها و عضلات پویا نگه می دارد.

ویژگی های ماساژ تیونا

ویژگی های Tui Na

مدت زمان برای یک بار ماساژ توینا ممکن است بین 30 دقیقه تا 1 ساعت متفاوت باشد. مدت زمان مورد نیاز برای انجام این نوع ماساژ بسته به نیاز و شرایط بیمار تغییر می کند.

نیازی به درآوردن لباس نبوده و لباسی راحتی و آزاد مناسب این کار می باشد. ماساژ توینا، شامل روش های ماساژی ماساژ عمیق نرم  ، دست ورزی، طب فشاری همراه با استفاده از کمپرس گیاهی،پماد ،روغن های ضد درد و گرما می باشد.

نقطه ی عطف این نوع ماساژ امکان و ویژگی ریلکس سازی همزمان با انرژی دادن به فرد می باشد.

اصلی ترین ویژگی ماساژ توینا تمرکز آن بروی مشکل بوده، خواه درد های حاد و یا خواه درد های مزمن در مفاصل، عضلات و یا سیستم اسکلت بدن. این روش ماساژ در کاهش درد گردن، شانه ها، مفاصل ران، کمر، دستان، پاشنه ها، پاها و مچ پا ها بسیار موثر است و همچنین این نوع ماساژ روشی بسیار موثر در درمان آرتروز، درد، سیاتیک و گرفتگی های عضلانی است.

از دیگر مزایای این روش ماساژ می توان به از بین بردن اختلالات مربوط به استرس مانند بی خوابی، یبوست، سردرد و دیگر اختلالات مربوط به گوارش، دستگاه تنفسی و دستگاه تولید مثل و یا باروری اشاره کرد.

مهمترین ویژگی تیونا

مهمترین ویژگی ماساژ توینا

تمرکز آن بروی به دست آوردن توازن در دو جهت فیزیکی و سلامت ذهنی می باشد.

افراد برای رهایی از دردهای خود و عوارض دارو ها و یا درمان هایی با پایه ی شیمیایی می توانند از این تکنیک ماساژ استفاده کنند.امروزه از ماساژ درمانی توینا به خاطر تمرکز آن بر روی مشکلات خاص نه بر روی ارائه ی یک درمان کلی به عنوان روشی موثر و پر استفاده نام برده می شود.

مقایسه ماساژ توینا با دیگر روش های ماساژ

به مانند ماساژ توینا، تای ماساژ نیز به رفع انسداد ها و نقص ها کمک کرده و عدم توازن در جریان انرژی بدن را تصحیح می کند.

برخلاف اغلب ماساژ ها، یک ویژگی خاص ماساژ تای این است که فرد ماساژ گیرنده با لباس کامل بروی سطح زمین دراز کشیده و می تواند ماساژ بر روی آن فرد انجام شود.

فرد درمانگر از دستان، زانو ها و پاها خود استفاده می کند به طوری که فرد ماساژ گیرنده را به حالت های کششی مانند روش های مورد استفاده در یوگا در می آورد.

تیونا چیست

ماساژ سوئدی برای توانایی در ریلکس سازی کل بدن فرد شهره می باشد. به علاوه، ماساژ سوئدی در افزایش سطح اکسیژن در خون کمک می کند، سموم عضلات را کاهش داده و چرخه ی کلی و انعطاف پذیری را بهبود می بخشد.

برخلاف توینا، ماساژ سوئدی عبارت است از کشیدن طولانی دست ها جهت مالش عضلات در جهت برگشتن خون به قلب.

مطابق مطالعه ی چاپ شده در مجله ی (Alternative and Complementary Medicine ) نمونه ی خون از 53 نفر بالغ که دارای شرایط سلامتی خوب بودندو ماساژ سوئدی را تجربه کرده بودند بررسی شد و نتیجه حاصله عبارت بود از کاهش سطح هورمن arginine-vasopressin در خون این افراد. هورمونی که وظیفه ی آن تنظیم کردن نگهداری آب و فشار خون است.

هر چه بیشتر پژوهش در زمینه ی ویژگی های ماساژ صورت می گیرد افراد تراپیست به نقش موثر ماساژ درمانی توینا به عنوان درمان جایگزین و موثر اشاره می کنند.

آخرین مطالب آموزشی