تاثیر ماساژ در درمان سیاتیک

قبل از اینکه به ماساژ سیاتیک بپردازیم خوب است بدانیم سیاتیک چیست؟ طولانی ترین عصب در داخل بدن، که از لگن تا انتهای پا ادامه دارد و در طول این مسیر به شاخه های متعددی تقسیم می شود.

طولانی ترین عصب در داخل بدن، که از لگن تا انتهای پا ادامه دارد و در طول این مسیر به شاخه های متعددی تقسیم می شود.

هر گونه فشار بر روی این عصب، منجر به ایجاد احساس درد در کل طول این عصب می گردد.در این مقاله به بررسی روش های درمان درد سیاتیک و تاثیر ماساژ در درمان سیاتیک میپردازیم.

برای شرکت در دوره های آموزشی ماساژ میتوانید با کارشناسان ما در انجمن ملی ماساژ 02144441946 و 09195515397  تماس حاصل فرمایید.

عوامل متنوعی در بروز و شدت این درد تاثیر داشته که تنگی کانال نخاع، تغییر وضعیت مهره های کمر، اسپاسم عضلانی در پشت از آن جمله می باشند. همچنین عواملی چون افزایش سن، چاقی، نشستن های طولانی مدت و دیابت خطر سیاتیک را افزایش می دهد.

روش های درمان سیاتیک

ماساژ درمان سیاتیک

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی، گلوکوکورتیکوئیدها و دارو های شل کننده عضلانی همراه با فیزیوتراپی و اصلاح سبک زندگی از روش های درمان درد سیاتیک می باشد.

در این میان تاثیر ماساژ درمانی در کنترل درد سیاتیک بسیار چشمگیر است که در این مقاله به بررسی آن خواهیم پرداخت.

درمان سیاتیک با ماساژ چگونه است؟

ماساژ درمان سیاتیک

به طور کلی ماساژ درمانی روشی موثر در کاهش درد می باشد. بنابر گزارشی که در سال 2014 منتشر گردید، تاثیر ماساژ دیپ تیشو در کاهش درد کمر به اندازه ی تاثیر مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی می باشد.

غالبا گرفتگی عضلات و گره های ملتهب فشار زیادی را به سیاتیک وارد می کنند.

تاثیر اصلی ماساژ در درمان سیاتیک کاهش گرفتگی عضلات و در نتیجه آن کاهش فشار بر روی عصب سیاتیک می باشد.

از طرف دیگر، ماساژ بافت نرم، آستانه درد را افزایش می دهد به این ترتیب که منجر به ترشح اندورفین و افزایش حس سلامت و شادابی می گردد.

 از دیگر مزایای ماساژ در درمان درد سیاتیک، کاهش استرس، افزایش گردش خون و اکسیژن رسانی به نقاط درد می باشد.

ماساژ دیپ تیشو

یکی از بهترین روش های ماساژ برای درمان درد سیاتیک می باشد. در این ماساژ تمرکز بر روی بافت های عمیق بوده و معمولا با درد همراه است.

البته این درد نباید هیچگاه خارج از حد توان فرد ماساژ گیرنده باشد. پس از دریافت ماساژ دیپ تیشو حتما آب کافی بنوشید تا اسید لاکتیک را از بین بافت ها بیرون برانید، در غیر این صورت روز بعد از ماساژ احساس درد شدیدی خواهید داشت.

برای دریافت ماساژ دیپ تیشو حتما به متخصص این امر مراجعه کنید.

انجمن ملی ماساژ ایران، تنها نماینده رسمی فدراسیون بین المللی در ایران، برگزارکننده ی دوره های تخصصی ماساژ های درمانی با ارائه مدارک معتبر بین المللی می باشد.

در ادامه به ارائه چند نمونه از تکنیک های ساده و مفید برای درمان درد سیاتیک می پردازیم.

تکنیک های ماساژ برای درمان درد سیاتیک

  1. روی یک صندلی به حالت خمیده و به گونه ای که پاهایتان آویزان باشد، بنشینید.

دست خود را روی ران پا گذاشته و زانو خود را باز کنید.

 همزمان سر خود را رو  به بالا برگردانید. سپس پای خود را جمع کنید و این بار سر خود را پایین آورید. اکنون به پوزیشن قبلی باز گردید.(همانند تصویر)

این حرکت را در 3 ست و هر ست 10 مرتبه تکرار کنید.

آموزش درمان سیاتیک

  1. همانند تصویر، حالت چهار دست و پا به خود بگیرید. بازدم کنید و ستون فقرات خود را به حالت منحنی درآورید.

سپس، کمر خود را گود کنید، سر را بالا بیاورید و عمل دم را انجام دهید. در هر یک از این پوزیشن ها 2 ثانیه بمانید و این حرکت را ده بار تکرار کنید.

آموزش درمان سیاتیک

  1. روی شکم خود دراز بکشید و همانند تصویر نیم تنه بالایی خود را به سمت بالا به گونه ای بکشید که باسن همچنان روی زمین بماند.

 10 الی 15 ثانیه در این حالت بمانید، سعی کنید به مرور زمان این مدت را به 30 ثانیه افزایش دهید.  و سپس به موقعیت اول باز گردید.

انجمن ملی ماساژ ارائه دهنده مدرک معتبر ماساژ و همچنین مدرک بین المللی ماساژ تنها برگزار کننده دوره های تکنسین ماساژ در ایران دارای بالاترین مرجع ذیصلاح فنی رشته مربوطه در سطح کشور می باشد و تمامی مراکز و مجامع تخصصی ماساژ را در بر می گیرد.

مطالب مرتبط:

آموزش مجازی ماساژ

برای خواندن مطالب دیگر ماساژ کلیک کنید.

چگونه با ماساژ سیاتیک را درمان کنیم؟

درمان سیاتیک با ماساژ چگونه است؟

آیا ماساژ روی درد سیاتیک تاثیر دارد؟