خواص روغن های اصلی ماساژ

در عطر درمانی اعتقاد بر این است که استفاده از بوی خوش سهم زیادی درارتقای توانایی بدن در بهبود آن دارد. درمانگرهای شیوه عطر درمانی از روغن های اصلی به منظور مداوای قسمت خاصی از بدن استفاده می کنند که این روغن ها  از گیاهان معطر گرفته شده است. روغن های اصلی به سرعت تبخیر شده و به راحتی جذب پوست می شوند. این روغن ها بسیار غلیظ هستند و تماس مستقیم آنها با پوست موجب التهاب آن می شود. بنابراین قبل از استفاده از روغن های اصلی، آنها را با روغن های ناقل مخلوط می کنند.

روغن های اصلی ماساژ خصوصیات جداگانه ای دارند و هر کدام از آنها تاثیر متفاوتی بر روی پوست می گذارند. برخی از آنها موجب آرامش پوست شده در حالیکه برخی دیگر می توانند پوست را تقویت کنند. بعضی از آنها برای مداوای بیماری های پوستی مفیدند و بعضی دیگر برای معالجه بیماری های مانند میگرن، سوء هاضمه، مشکلات تنفسی استفاده می شوند. این روغن ها از طریق بویایی و جذب شدن از راه پوست بر روی بدن تاثیر می گذارند.

در اینجا فهرستی از روغن ماساژ و علت استفاده از آنها ذکر شده است :

روغن ماساژ ریحان

برای کاهش مشکلات تنفسی در شرایطی مانند سرماخوردگی و بیماری های از قبیل التهاب سینوزیت، میگرن و  خستگی روحی، یبوست، نیش حشرات و تنش های عصبی به کار برده می شود. این روغن نباید برای پوست های حساس استفاده شود.

روغن ماساژ برگاموت

برای مداوای جوش ها، جوش صورت و دمل و همچنین سرماخوردگی و کوفتگی و زخم های ناشی از سرماخوردگی، بی اشتهایی به کار می ورد. پس از استفاده از این روغن پوست در برابر نور آفتاب بسیار حساس می شود، بنابراین قبل از خارج شدن از خانه از آن استفاده نکنید.

روغن فلفل سیاه

برای مداوای مشکلات معده مانند یبوست، ترش کردن، معده درد و نفخ مفید است. همچنین در مورد دردها عضلانی نیز به کار برده می شود. این روغن برای پوست های حساس مضر است.

روغن بابونه

برای درمان افسردگی، فشار های عصبی، خستگی و سر درد، مشکلات هضم غذا مانند نفخ و سوءهاضمه ، بیماری های پوستی مانند جوش و کورک استفاده می شود.برای دیدن توضیحات ببیشتر در مورد روغن بابونه مطلب پانزده مورد از خواص شگفت انگیز روغن بابونه را مطالعه کنید.

روغن بالنگ

در مورد مداوای معده درد و روماتیسم به کاربرده می شود.

روغن سدر

به منظور درمان بیماری های مو و پوست مانند جوش، شوره سر و همچنین برا ی التهاب مفاصل و مشکلات تنفسی مورد استفاده قرار می گیرد.

روغن کلاری ساج

برای مداوای خستگی و افسردگی، گرفتگی و درد های عضلات و مشکلات تنفسی به کار می رود. از آنجایی که این روغن مانند یک مسکن عمل می کند، توصیه می شود که قبل از انجام فعالیتی که نیاز به تمرکز دارد از آن استفاده نشود.

روغن میخک

در مورد تنش ها و دردهای عضلات و سرماخوردگی به کار برده می شود. استفاده از این روغن به تنهایی موجب التهاب شدید پوست می شود.

روغن سرو

برای درمان پوست و مو های چرب، درد و گرفتگی عضلات استفاده می شود.

روغن اکالیپتوس

به منظور درمان سرماخوردگی، سر درد، سینوزیت،و سایر مشکلات تنفسی،  دردهای عضلانی و روماتیسم به کار می رود. این روغن نباید برای افرادی که فشار خون بالا دارند استفاده شود.

روغن کندر

برای درمان تنش های عصبی، سرماخوردگی و مشکلات تنفسی مورد استـــفاده قرار می گیرد و همچنین موجب جوانی و شادابی پوست می شود.

روغن زنجبیل

به منظور افزایش گردش خون و هضم بهتر غذا به کار می رود و برای بهبود مشکلات تنفسی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.برای دیدن توضیحات ببیشتر در مورد روغن زنجبیل مطلب 10 خاصیت روغن اسانس زنجبیل را مطالعه کنید.

روغن گریپ فروت

برای رفع استرس وافسردگی مفید است و همچنین به رفع مشکلات هضم غذا کمک می کند. . پس ازاستفاده از این روغن پوست در برابر نور آفتاب بسیار حســــاس می شود، بنابراین قبل از خارج شدن از خانه از آن استفاده نکنید.

روغن هایسوپ (Hyssop)

برای بهبود معده درد ، سرفه و سرماخوردگی به کار می رود.

روغن یاس

در مورد رفـع سـردرد، استـرس، نگرانی و همچنین برای پوست های حساس استفاده می شود. این روغن بسیار غنی است و می تواند موجب التهاب پوست شود.

روغن سرو کوهی

به منظوربهبود روماتیسم و گرفتگی عضلات و کاهش درد به کار برده می شود. برای افرادی که ناراحتی های کلیوی دارند مناسب نمی باشد.

روغن اسطوخودوس

این روغن موجب بهبود گردش خون شده و برای درمان روماتیسم و درد عضلات به کار می رود. به رفع استرس و نگرانی کمک کرده و در معالجه ناراحتی های پوستی مانند آفتاب سوختگی، درد، شوره سر، داء الصدف و اگزما استفاده می شود و همچنین در بهبود سینوزیت و بی خوابی نیز موثر خواهد بود. توصیه می شود برای افرادی که فشار خون پایین دارند به کار برده نشود.

برای دیدن توضیحات ببیشتر در مورد روغن اسطوخودوس مطلب ده خاصیت روغن اسطوخودوس و روش صحیح استفاده از آن را مطالعه کنید.

روغن لیمو

برای درمان سردرد و میگرن، روماتیسم، سیاهرگ های واریسی، یبوست و سایر مشکلات هضم غذا به کار می رود. به دلیل اینکه این روغن پوست را در مقابل نور خورشید بسیار حساس می کند، پس از استعمال آن بر روی پوست، نباید در تماس مستقیم آفتاب قرار بگیرید.

روغن ماساژ گیاه لیمو

برای بهبود خستگی، استرس و گرفتگی عضلات و سوء هاضمه به کار می رود.

روغن مرزنجوش

در مورد مشکلات هضم غذا مانند یبوست، معده درد، نفخ و همچنین بی خوابی و استرس، آرتروز، روماتیسم و درد عضلات استفاده می شود.

روغن صمغ سقزی

برای احیاء سیستم  ایمنی بدن و بهبود مشکلات هضم غذا و مشکلات تنفسی مورد استفاده قرار می گیرد.

روغن نرولین (Nerolin)

موجب آرامش و تسکین ترس و اضطراب و رفع سر درد و بی خوابی شده و برای درمان پوست های خشک، تیره و حساس استفاده می شود.همچنین برای بهبود مشکلات هضم غذا، استرس و افسردگی نیز مفید است.

روغن پرتقال

موجب جوانی و شادابی پوست شده و برای درمان مشکلات هضم غذا مفید است. در مورد کاهش استرس و نگرانی و کم خوابی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

روغن سوسنبر

محرک و نشاط آوراست و برای رفع خستگی، میگرن و درد عضله مفید است و برای درمان تهوع و سینوزیت  نیز استفاده می شود.

روغن کاج

در مورد بهبود مشکلات تنفسی، روماتیسم و گرفتگی عضلات به کار برده می شود.

روغن رز

برای درمان پوست های خشک، حساس و آسیب دیده استفاده می شود. و موجب بهبود وضعیت بی خوابی، سردرد، افسردگی و استرس می شود.

روغن رزماری

موجب بهتر شدن گردش خون و هضم غذا می شود و برای درمان پوست های چرب به کار می رود.

روغن چوب صندل

به منظور بهبود سیستم ایمنی بدن، آرام کردن خستگی، نگرانی و استرس مورد استفاده قرار می گیرد و برای درمان ناتوانی جنسی و افزایش قدرت جنسی در مردان به کار می رود. این روغن آرام بخش بوده و در هنگامی که بدن از وضعیت خوبی برخوردار نیست نباید استفاده شود.

روغن درخت چای

در مورد درمان پوست های ملتهب یا دارای عفونت، شوره سر، آفتاب سوختگی و لک های پوست استفاده می شود. این روغن فعالیت سیستم ایمنی بدن را افزایش می دهد.

روغن آویشن

برای تقویت حافظه، درمان خستگی، استرس و افسردگی، روماتیسم و درد عضلات، سرماخوردگی،سرفه و سایر مشکلات تنفسی به کار برده می شود.افرادی که فشار خون بالا دارند نباید از این روغن استفاده کنند.

روغن یلانگ یلانگ (Ylang-ylang)

موجب آرام کردن استرس و نگرانی و درمان مشکلات روده ای و کمبود توانایی جنسی می شود.