تاریخچه ماساژ

کلمه ماساژ از کلمه ی یونانی بنام massein به معنای مالیدن و از لغت manus به معنای دست گرفته شده است. ولی به طورکلی ماساژ دادن عبارت است ازحرکاتی منظم و اصولی که روی بافتهای بدن به منظور اهداف خاصی انجام می گردد. به عبارت دیگر ماساژ دادن عبارت است از سلسله حرکات و مهارتهای دست که به طور منظم بر روی بافت های بدن جهت تاثیر بر سیستم عصبی ، عضلانی ، پوست ، مفاصل وگردش خون به کار میرود.

ماساژ درمانی عبارت است از دست ورزی بر روی بافت های نرم بدن، این درمان به رهایی از استرس و فشار عضلانی و درد ناشی از صدمات و سرعت بهبود ناراحتی های حاد و مزمن کمک می کند. امروزه میلیون ها نفر در سراسر جهان از این روش باعنوان یک روش مراقبت بهداشتی استفاده می کنند.

انواع ماساژ
ماساژ چین باستان

تاریخچه ماساژ درمانی

تاریخچه این درمان به حدود ۲۷۰۰ سال قبل از میلاد برمی گردد. درضمن کتاب امپراطور زرد (کتاب مرجع طب داخلی چین)، برای درمان فلج و تب و لرز به ورزش ، ماساژ پوست وعضلات و نیزتمرینات برروی دست وپا توصیه شده است. بقراط درحدود ۴۰۰ سال قبل ازمیلاد ضرورت استفاده ازمالش را به عنوان یک عامل بخصوص دردرمان های آسیب های ورزشی وجنگی، به پزشکان گوشزد می کرد.
اسناد قدیمی دال براستفاده ژاپنی ها ونیزسایرتمدن ها نظیرمصر، رم وعرب ازماساژدرمانی موجوداست.
ماساژدرمانی به شیوه نوین وعلمی، توسط هنریک لینک (۱۸۳۹-۱۷۷۶) برپایه ماساژ و ورزش بنیان نهاده شده است. دو برادر پزشک آمریکایی به نام جورج و چارلزتیلور پس ازتحصیل درسوئد، درسال ۱۸۵۰ این رشته رابه آمریکا معرفی نمودند.

سبک های مختلف ماساژدرمانی

امروزه بالغ بر۸۰ نوع ماساژ وجود دارد. این تکنیک ها به پنج گروه تقسیم می شوند:
۱- ماساژ سنتی اروپایی: شامل متدهایی براساس فیزیولوژی و آناتومی طب غربی که پنج تکنیک دست ورزی بافت های نرم بدن درآن مورد استفاده قرارمی گیرند.
۲- ماساژمعاصرغربی: این روش نیزبرپایه روشهای مدرن آناتومیک شامل تکنیکهای دست ورزی فراترازچهارچوب ماساژسوئدی بنا شده است وشامل ماساژعصبی، ماساژ ورزشی ومیوتراپی می باشد.
۳- ماساژ در روشهای اصلاح حرکت و ساختار: این تکنیکها برساختاروحرکت بدن تاکید دارند. این روشها بدن را با کمک وزن وبا دست ورزی برروی بافت های نرم ویا اصلاح الگوهای غلط حرکتی، سازماندهی وکامل می کنند.
۴- ماساژ شرقی: تکنیکهای ماساژ شرقی بر اساس اصول طب سنتی چین بنا شده و انرژی حیاتی را که معتقدند درکانال های غیرقابل رویت دربدن جریان دارد تجدید می کنند.
این متدها شامل طب فشاری و شیاتسو می باشند.
۵- متدهای انرژی – پایه : این متدها که درطب سنتی چین یافت نمی شوند، منجربه اثربرروی حوزه انرژی که درون واطراف بدن را احاطه کرده، می شوند. این کارهم با فشارودست ورزی برروی جسم وهم ازطریق عبوردست ازمیان یا درون حوزه انرژی بدن مریدین ها صورت می گیرد.
نمونه های روشهای انرژی عبارتند از: درمان قطبی، لمس شفا بخش وریکی که بسیاری از ماساژدرمانگرها ترکیبی ازروشهای فوق را براساس وضعیت اعمال می کنند.

ماساژ شرق باستان

تاریخچه فدراسیون بین المللی

با توجه به علاقه ی وافر عموم مردم به آموختن ماساژ در سطح جهان، فدراسیون بین المللی ماساژ در سال ۱۹۸۷ (۱۳۵۶) در کشورسوئیس تاسیس شده است.

این فدراسیون با عضویت در  Sport Accord (مجمع عمومی فدراسیون های بین المللی) و IWGA(انجمن بین المللی بازیهای جهانی) در راستای اهداف IOC کمیته بین المللی المپیک، فعالانه گام برمی دارد. عضویت نمایندگی کشور جمهوری اسلامی ایران از ۱۳ سال پیش (۱۳۸۲) به لحاظ علاقه مندی و تجربه به دکتر علی دانش (دکترای بین المللی ماساژ و کایروپراکتیک ورزشی) محول شده است که از آن تاریخ با تاسیس انجمن ملی ماساژ (به شکل کاملا خودگردان) و همکاری با بسیاری از سازمان ها،  دانشگاه ها و مراکز علمی تحت پوشش وزارت علوم، آموزش ماساژ در سطح کشوربه شکل گسترده انجام گرفته است .