درباره ماساژ

ماساژ چیست ؟ انواع ماساژ  

ماساژ روشی کهن اما پویا در دنیای جدید است که در عین سادگی دامنه کاربردی گسترده دارد.در ادامه به طور مفصل به اینکه ماساژ چیست و انواع ماساژ و در بخش مطالب آموزشی  چگونه آموزش ماساژ را اصولی بیاموزیم اشاره شده.

ماساژ فقط فشردن عضلات نیست بلکه تحریک نقاط مخصوصی از خطوط اصلی انرژی بدن می باشد که با فشردن این نقاط گره های موجود که سدّ راه جریان انرژی حیاتی بدن شده اند برطرف شده و به حرکت روان انرژی در خطوط اصلی بدن کمک می شود که از مزایای آن می توان به کاهش درد های موضعی و استرس های روزانه،کاهش خطر ابتلا به واریس، کمک به درمان سیاتیک و کمر درد، کمک به تناسب اندام و حذف چربی های اضافی، رفع گرفتگی های عضلانی، خون رسانی بهتر به ارگان های بدن و بسیاری فواید دیگر اشاره کرد.

انواع ماساژ

انواع ماساژ

ماساژ سوئدی و ماسلای

این ماساژ از محبوب ترین و شایع ترین انواع ماساژ است که در آن از روغن برای ملایم کردن ماساژ بهره میگیرند.

این ماساژ شامل متدهایی بر اساس فیزیو لوژی و آناتومی طب غربی است که در آن از پنج تکنیک دست ورزی بافتهای نرم بدن استفاده میشود. با این ماساژ میتوانید اسپاسم های عضلانی و تنش های عصبی را از بین ببرید، همچنین در این روش با هدایت خون به سمت قلب، عضلات و اندامها پرورش میابند و این امر سبب خروج اسید لاکتیک و سایر سموم از بدن می گردد. ماساژ سوئدی در درمان بیماریهای اعصاب مفید می باشد.

ماساژ مالای

ماساژ تای

ماساژ تای یا توانبخشی حرکات منظم پرفشار با انگشتان دست بدون استفاده از روغن روشی است که با جریان انرژی در بدن آزادانه‌تر حرکت می‌کند. ماساژ تای ‌انعطاف‌پذیری بدن را افزایش و تنش‌های ماهیچه‌ای را تسکین می‌دهد و در نتیجه مواد سمی از مفاصل و ماهیچه‌ها دفع می‌شود. این ماساژ انرژی حبس شده در بافت‌های بدن را شناسایی و آزاد می‌کند و در نتیجه آن احساس سبکی و آرامش حاصل می‌شود. در ماساژ تای، بر خلاف ماساژ سوئدی که با ضربه‌های پی‌درپی روی بدن انجام می‌گیرد، ماساژ از روی لباس فشارهای ملایم و کشش‌های ماهیچه‌ای را به صورت آرام و ریتمیک روی پوست شما وارد می‌کند به‌ طوری که تمام گرفتگی عضلانی برطرف خواهد شد.

ماساژ تای
ماساژ یومیهو

یومیهو تراپی

یومیهو تراپی یکی از شیوه های موفق درمانی طب جایگزین است که در سرزمین های شرقی برای درمان بسیاری از بیماری های جسم و ذهن مورد استفاده قرار می گیرد.

این شیوه امروزه به همت درمانگران شرقی درسراسر جهان، به شیوه ای شناخته شده و کارآمد تبدیل شده است که توانایی درمان بیماریهای مختلف از قبیل دیسک، تنگی کانال نخاعی، سردرد، گرفتگی و اسپاسم عضلانی ، شب ادراری کودکان و… را دارد. این شیوه درمانی در حقیقت تلفیقی از چند شیوه درمانی مختلف است که توسط (ماسایوکی) با عنوان یومیهوتراپی نامگذاری شده است.

ماساژ لاغری

دیپ تیشو

یک ماساژ عمیق و محکم است که ماسورها با استفاده از تکنیک های مختلف و حرکات محکم ساعد و آرنج و با فشار دستها نسبت به رفع گره های عصبی و عضلانی اقدام می نمایند. این ماساژ معمولاً با درد شدیدی همراه است و به افرادی که نخستین بار ماساژ را تجربه می نمایند توصیه نمی شود.

آیروودا ( زیبایی )

ماساژ صورت یکی از بهترین دستاوردهای زیبایی پوست میباشد. بهبود جریان خـون و لنف پوست با هدف بهبود قوام پوست و کشش عضلانی صورت، ریلکس شدن عضلات صورت و اطراف چشم، از بین رفتن سردرد، کاهش استـرس و نگرانی، از اهـداف ماساژ صورت است. یکی از مهمترین فواید ماسـاژ صورت، پیشگیـری از پیری پوست و حفظ جوانی و شادابی آن است.

ماساژ زیبایی

ماساژ سنگ داغ

امروزه ماساژ سنگ داغ جزء ماساژهای شناخته شده در دنیا محسوب میشود که تاثیر درمانی بسیار زیادی روی بافتهای عمیق، سیستم عصبی، غدد درون ریز و برون ریز و… دارد. این ماساژ با استفاده از سنگ، گرما و روغن انجام میشود و با افزایش گردش خون، موجب دفع سموم موجود در بدن از طریق سطح پوست میشود. ماساژ سنگ ترکیبی از تکنیکهای اویل ماساژ(ماساژ با روغن) و رفلکسولوژی است که در کنار خواص درمانی سنگ، گرما و روغن سبب باز شدن مسیرهای انرژی بدن (مریدین ها) گردیده و سبب ارتقاء آرامش فرد میشود

ماساژ سنگ داغ

ماساژ صندلی

ماساژی که بر افراد روی صندلی اعمال می گردد به نامهای ماساژ همراه و ماساژ آغوش نیـز شناخته می شود. صندلی های ماساژ معمولا در محیط هایی با فضـای کم کاربـرد دارند و دارای وزن سبک و قابلیت حمل آسان می باشند. این ماساژ با توجه به هـزینه و زمـان کم، نسبت به انـواع دیگر ماسـاژ طرفداران بیشتری را به خود جلب کرده است. در ماسـاژ روی صندلی چـون فرد در وضعیت بدنی مطلوب قرار می گیرد احساس رضایت بیشتری وجود دارد.

ماساژ صندلی
ماساژ ورزشی

ماساژ ورزشی

بخش مهمی از روند تمرینی ورزشکاران و برنامه های باشگاه های ورزشی را تشکیل می دهد. این ماساژ، برنامه های آماده سازی ورزشکاران را غنی تر و آنان را برای شرکت در رقابت ها آماده کرده و بازگشت به حالت اولیـّه پس از فعالیت آن ها را بهبود می بخشد و در ضمن درصد آسیـب دیدگی را کاهش داده و به توان بخشی آنها کمک می کند .

ماساژ رفلکسولوژی

رفلکسولوژی

نوعی درمان تکمیلی است که با استفاده از ماساژ به منظور یافتن مناطق حساس که با ضربه، عکس العمل نشان می دهند، در دست ها و پاها انجام می شود. البته اغلب پاها به عنوان مناطق تحت درمان استـفاده می شوند.

ماساژ کودکان

ماساژ کودک

ماساژ همان اندازه که برای بزرگسالان مفید و لذت بخش است برای کودکان نیز خوشایند است. باعث افزایش گردش خون و نیز افزایش سطح سلامت بدن کـودک و هضم راحت تر غذا می شود ومهم تر این که پیوند عاطفی میان کودک و ماساژور برقرار می شود.

اثر گذاری ماساژ

اثر گذاری ماساژ

معمولا انواع ماساژ با مکانیسمی مشابه برروی بدن اثرمی گذارند. زمانی که ماهیچه بیش ازحد فعالیت دارد تجمع مواد زاید از جمله اسیدلاکتیک می تواند باعث درد، گرفتگی وحتی اسپاسم عضلات شود.
ماساژ گردش خون وجریان لنفاوی رابهبود بخشیده، مواد غذایی و اکسیژن تازه را به بافت های مزبورمی رساند و به خروج مواد سمی و بهبودی کمک می کند.
همچنین عضلات درحال کشش می تواند به رگهای خونی واعصاب فشارآورده و با محدود کردن جریان خون باعث ایجاد درد شوند. با ماساژ منطقه مورد اثر، بتدریج فشارعضله براعصاب درگیرکاهش می یابد که باعث کاهش درد می گردد.
علاوه براین، ماساژباعث افزایش اندرفین ها (نابودکننده های درد) وافزایش ترشح هورمون سروتونین (تعدیل کننده خلق وخوی) می شود و نیز باعث آزاد سازی هورمون استرس ( کورتیزول ) می گردد. به همین دلیل ماساژ اغلب به عنوان یک درمان تکمیلی برای افرادی که سیستم ایمنی آنها براثراسترس تضعیف شده توصیه می شود.
تعداد جلسات مورد نیازبرای درمان متغیراست. برای کاهش استرس اغلب هفته ای یک مراجعه توصیه می شود. برای وضعیت های حاد تعداد جلسات درمان بستگی به طبیعت بیماری دارد. معمولا ماساژ درمانی به منظورتکمیل درمان ازسوی پزشک توصیه می شود.

فواید ماساژ

فواید ماساژ

رفع خستگی و استرس – ایجاد آرامش – سبکی حجم – ریلکسیشن – تمدد اعصاب – سرعت بخشیدن به جریان خون- سالم سازی بدن- پیشگیری از بسیاری بیماریها- تناسب اندام رفع کوفتگی و گرفتگی عضلات

تاثیرات فیزیولوژیکی

۱- برپوست :

ماساژ در پوست باعث بهتر شدن گردش خون و نیز باز شدن مجاری غدد چربی و عروقی شده که این امر به دنبال کنده شدن بخش قشری پوست صورت میگیرد. همچنین باعث تنفس پوستی وعملکرد تراوش آن می شود. پوست گرم شده و به همین سبب خاصیت الاستیکی و ارتجاعی پوست افزایش یافته و در نتیجه باعث کاهش درد ناشی از کشیدگی پوست می گردد و نهایتاٌ اینکه کمک به دفع سریع تر مواد زاید متابولیکی و از بین رفتن چسبندگی های مزمن میشود.

۲- بر سیستم گردش خون:

ماساژ باعث کمک به برگشت خون و لنف از اندامها و عضلات به قلب می شود و برای رسیدن به هدف فوق باید جهت ماساژ از اندامها به طرف مرکز بدن یا قلب باشد.

در هنگام انجام ماساژ روی اندامها و عروق خونی فشار وارد می شود که باعث برگشت مواد و خون از عضلات به سمت قلب می شود و در نتیجه از توقف مواد زاید همراه با خون و لنف جلوگیری به عمل می آید.
از طرف دیگر در اثر فشاری که برروی بافتها وارد می شود به طور رفلکسی، مویرگها اتساع پیدا می کنند و مقدار خونی که بین بافتها مبادله می شود افزایش می یابد.

۳- بر عضلات و مفاصل:

ماساژ باعث بهبود خاصیت ارتجاعی تارهای عضلانی شده، به انقباض عضله کمک میکند و کاهش آتروفی عضلات را به همراه دارد و باعث افزایش مقدار اکسیژن موجود در عضله شده، همچنین موجب بهبود جریان اکسیداسیون و احیاء و نیز بهبود عملکرد جذب مواد غذایی در فیبرهای عضلانی میشود و موجب تجدید قوای تحلیل رفته ناشی از خستگی عضلات می شود.
در مجموع ماساژ در بدست آوردن توان از دست رفته عضلات خسته، کمک موثری میکند و عضلات را به حالت استراحت بر می گرداند .

همچنین ماساژ باعث بهبود جریان گردش خون مفاصل و بافتهای اطراف آنها شده و موجب تسریع در جذب تراوشات مفصلی ( مایع سینویال) گردیده و تقویت کپسول مفصلی و لیگامنت های مفاصل و نیز بهبود تحرک آنها را به همراه دارد.

۴- برروی درد:

شاید یکی از پرکاربردترین فواید ماساژ کاهش درد باشد; چون ماساژ از یک طرف با دفع مواد زاید در بافتها موجب کاهش درد و ناراحتی می شود (یعنی در اثر افزایش گردش خون عوارضی مانند کوفتگی عضلات را کاهش می دهد) و از طرف دیگر باعث بالا رفتن آستانه درد گیرنده های عصبی می شود زیرا چنانچه حرکات ماساژ را بصورت ملایم شروع کنیم و بتدریج بر شدت حرکات آن اضافه نماییم امکان دارد در نتیجه این عمل، حساسیت گیرنده های درد کاهش یابد و آستانه درد بالا رود.

۵- تاثیرات روحی ماساژ:

با توجه به وجود استرس ها و هیجان های ناشی از زندگی روزمره که یک امر طبیعی به شمار می آید، عضلات خسته و سفت می شوند و قرار گرفتن در محلی ساکت و آرام و دراز کشیدن برروی تخت راحت و برخورد ملایم و آرام ماساژ، همگی باعث ایجاد آرامش در فرد می شود.
همچنین اگر درد و ناراحتی فرد متعاقب حرکات ماساژ برطرف گردد تاثیر بسیار مهمی از نظر روحی و روانی بجای می گذارد.

بررسی ها

بررسی ها نشان می دهند ماساژ درمانی در رفع بسیاری از درد ها تاثیر دارد . از جمله می توانند برای درمان کمردرد های مزمن بسیار موثرتر از سایر روشهای درمانی در طب جایگزین و مکمل باشد.
این روش همچنین در سردردهای شدید پس از ضربه های روحی تکان دهنده موثرتر از روشهای درمانی رایج است.
ماساژ دادن، مغز را به تولید آندروفین تحریک می کند و اعتماد به نفس بیماران را با تشویق آنها برای مقابله موثر با درد افزایش می دهد.
ماساژ آنچنان لذت بخش است که با هیچ تفریح دیگری قابل مقایسه نیست.

انجام ماساژ قبل و بعد از تمرینهای ورزشی خطر صدمات و آسیب های حین ورزش را کاهش میدهد و بازسازی و احیای عضلات خسته را تسریع میکند .یک ماساژ میتواند فشارهای عصبی و عضلانی را کم و نشاط زندگی را در شما تقویت کند. ماساژ یک روش درمانی است و بسیاری از مشکلات روزمره جسمی و روانی ازاین طریق تسکین می یابد و التیام می پذیرد.
به ماساژ بعنوان یک طب طبیعی وغیر دارویی اعتماد کنید.